Zoološke zbirke u nastavi biologije

Студијски програм : Мастер професор биологије

Назив предмета: ЗООЛОШКЕ ЗБИРКЕ У НАСТАВИ БИОЛОГИЈЕ

Наставник: др Ласло Барши, др Десанка Костић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 3

Услов: нема

Циљ предмета: Студент савладава различите технике прикупљања, обраде, препарирања, израде збирки и чувања зоолошког материјала, као и израде акваријума и тераријума.

Исход предмета: Након успешно реализованих предиспитних и испитних обавеза, студент ће стећи шире практично знање о техникама прикупљања зоолошког материјала, изради препарата и збирки, о акваристици и тераристици, неопходно за рад у редовној настави, као и у ваннаставним активностима.

Садржај предмета

Практична настава: Упознавање са различитим техникама и методама прикупљања и узорковања зоолошког материјала (од широко применљивих до уско специфичних - прилагођених одређеним групама) на различитим типовима сувоземних и акватичних станишта. Теренска обрада и методе привременог чувања материјала. Лабораторијска припрема, обрада и различите технике препарирања „сувог и мокрог“ материјала, израда привремених и трајних микроскопских препарата. Упознавање са различитим методама и специфичностима препарирања представника различитих група бескичмењака. Израда течних и дермопластичних препарата, балгова и остеолошких збирки кичмењака. Принципи и правилно обележавање материјала. Прављење различитих типова збирки и организовање колекције. Методе и технике чувања, одржавања и заштите материјала и колекција. Излагање материјала и збирки. Упознавање са могућностима гајења различитих представника бескичмењака и кичмењака. Израда акваријума и тераријума, упознавање са специфичностима и потребама гајених животиња. Одржавање акваријума и тераријума. Упознавање са ограничењима и забранама узимања животиња из природе.

Литература

1. Алингер, П. 1948. Препарирање и конзервирање животиња. Накладни завод Хрватке, Загреб.

2. Марчетић, М. и Микеш, М. 1968. Препарирање птица, риба, сисара и других животиња. Штампарија Дневник, Нови Сад.

3. Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива. Службени гласник Републике Србије бр. 5/2010 и 47/2011, прилог I и прилог II.

4. Ауторизоване скрипте

Додатна литература

1. Alderton, D. 2007. Firefly encyclopedia of the vivarium. Firefly Books (U.S.) Inc., Buffalo.

2. Boruchowitz, D.E. 2006. Freshwater aquariums. T.F.H. Publications, Inc.

3. Gibb, T.J. & Oseto, C.Y. 2006. Arthropod collection and identification. Laboratory and field techniques. Academic Press, Amsterdam.

4. Hemdal, J.F. 2007. Bugs as pets. T.F.H. Publications, Inc.

5. Millar, I.M., Uys, V.M. & Urban, R.P. 2000. Collecting and Preserving Insects and Arachnids. ARC - Plant Protection Research Institute , Pretoria.

6. Schmitz, S. 1974. Terarij. Mladost, Zagreb.

Број часова активне наставе

Теоријска настава:

Практична настава: 4(ДОН)

Методе извођења наставе: Индивидуални и групни лабораторијски рад.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

50

практична настава

40

усмени испт

 

семестрални тест

10

..........

 

семинар-и