Zaštita životne sredine

Студијски програм : Мастер професор биологије

Назив предмета: ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

Наставник: др Анте Вујић, др Дубравка Милић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 5

Услов: -

Циљ предмета:

Предмет Заштита животне средине представља мултидисциплинарну област у којој се преплићу биологија, екологија, технологија, економија, право, политика, и друге дисциплине. Циљ предмета је упознавање студената са процесима везаним за животну средину и да укаже на сложеност проблематике коју заштита животне средине третира. Посебна пажња се поклања анализи последица деловања антропогеног фактора на планети и активностима које могу да заштите од последица даље деградације. Посматрају се различите компоненте животне средине (вода, ваздух, земљиште, храна).

Исход предмета:

Студенти кроз овај предмет стичу сазнања о систему заштите животне средине и добијају увод у размере промена у екосистемима планете под антропогеним утицајем. Предмет пружа широко сагледавање проблематике и разумевања утицаја економије, политике и права на заштиту животне средине и могућност лакшег укључивања студената у институције које се баве овом проблематиком.

Садржај предмета

Теоријска настава

Проблеми везани за раст људске популације. Управљање заједничким ресурсима на планети. Појам, извори и врсте загађивања и нарушавања животне средине и могућности заштите. Извори загађивања вода, ваздуха, земљишта и хране. Бука. Биолошки ресурси, храна, пољопривреда, контрола штеточина. Развој глобалних климатских промена и утицај на живи свет. Екотоксикологија. Конвенционални и обновљиви извори енергије, њихово коришћење и утицај на животну средину. Утицај политике, економије, јавног мњења и невладиних организација на заштиту животне средине. Одрживи развој.

Практична настава

Пораст и смањење људске популације у различитим деловима планете и њихов утицај на животну средину. Генетски модификована храна. Дефорестација. Развој мегаполиса и њихов утицај на природне ресурсе. Физиолошке промене организама под утицајем полутаната. Озонске рупе. Зрачење и билошки ефекти зрачења. Заштићена подручја природе у свету и код нас. Проблеми угрожености живе и неживе природе. Заштита угрожених екосистема и појединачних врста на нашој планети.

Литература

1. Вујић, А. (2006): Заштита животне средине. Универзитет у Новом Саду, ПМФ, Департман за биологију и екологију. Нови Сад.

2. Primack, R., Milić, D., Radenković, S., Obreht, D., Bjelić-Čabrilo, O., Vujić, A. (2014): Uvod u konzervacionu biologiju. Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе Видео презентација

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

предавања - присуство

5

писмени испит

 

практична настава - присуство

 

усмени испит

70

колоквијум-и

15

 

 

семинарски

10