Nastava biologije u obrazovanju odraslih

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: НАСТАВА БИОЛОГИЈЕ У ОБРАЗОВАЊУ ОДРАСЛИХ

Наставник: др Вера Жупанец

Услов: Положен предмет Методика наставе биологије 1

Оспособљавање студенaта за ефикасно извођење наставе биологије у функционалном основном образовању одраслих.

Након успешно завршеног курса студент ће бити оспособљен да: формулише циљеве, задатке и исходе за поједине наставне теме из биологије у оквиру Програма за функционално основно образовање одраслих (ФООО); схвати улогу наставника у образовању одраслих; планира и припреми час према захтевима Програма за ФООО; створи окружење које подстиче учење и ствара позитивну динамику на часу; објасни различите нивое и аспекте комуникације између наставника и полазника; управља конфликтним ситуацијама; примени ефикасан групни рад (корак по корак) и методе за ефикасно учење; користи методе за процењивање постигнућа и давање/добијање повратних информација; напише методичку припрему за реализацију појединих наставних тема из биологије из Програма за ФООО.

Функционално основно образовање одраслих као део система образовања у Републици Србији. Стање писмености и образованости одраслог становништва у Србији. Прихватање различитих улога наставника биологије у образовању одраслих. Припрема наставника за наставу биологије у ФООО. Стварање простора за учење биологије. Наставник као фацилитатор групног рада. Представљање информација. Истраживање наученог (тест, образац за повратне информације, дневник учења, интервјуи). Комуникација, учење, ефикасне методе и средства у образовању одраслих. Оцењивање и повратне информације – Методе за процењивање постигнућа и давање/добијање повратних информација.

Анализа методичких припрема за реализацију наставних јединица из биологије у оквиру Програма за ФООО у којима је садржај обрађен применом различитих облика и метода рада. Израда припреме за реализацију наставне јединице из програма биологије за функционално образовање одраслих. Јавна симулација наставног часа, критичко праћење часа и писмена евалуација.

1. Урдзе, Т. урд. (2013). Приручник за рад у образовању одраслих – За наставнике функционалног основног образовања одраслих. Пројекат „Друга шанса“ – Развој система функционалног основног образовања одраслих у Србији, Београд.

2. Медић, С. урд. (2013). Школа, школски тим и наставник – Приручник за рад у образовању одраслих. Пројекат „Друга шанса“ – Развој система функционалног основног образовања одраслих у Србији, Београд.

3. Медић, С. урд. (2013). Материјал за полазнике – Како ефикасно учити у функционалном основном образовању одраслих, Пројекат „Друга шанса“ – Развој система функционалног основног образовања одраслих у Србији, Београд

Број часова  активне наставе

Практична настава: 2

Методе извођења наставе: Предавања и дискусије, кооперативна и индивидуална активност студената