Opšta ekologija

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: ОПШТА ЕКОЛОГИЈА

Наставник: Проф. др Снежана Радуловић, Доц. др Душанка Цвијановић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 4

Услов: -

Циљ предмета:

Основни циљ курса представља усвајање знања о интра-  и интеракцијама, како биотичким тако и абиотичким, основним еколошким принципима и законитостима екосистемa као основне функционалне јединице биосфере.

Исход предмета:

Курс општа екологија је пројектован као фундамент за еколошке и сродне дисциплине, у току којег  сзуденти стичу појмовно, терминолошко и техночко еколошко образовање, као основу за образовне садржаје из екологије биљака, екологије животиња, екологије микроорганизама, биогеографије, заштите животне средине, еволуције и конзервационе биологије.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Еколошки појмови и принципи. Еколошки чиниоци и еколошка валенца.. Абиотички фактори. Климатски елементи и климатски модификатори. Популациона екологија. Екологија метапопулација. Ареал. Биотички фактори. Концепти еколошке нише. Екологија биоценоза. Екосистеми као функционалне јединице. Акватични и терестрични екосистеми. Биоми и биосфера. Старење и метаболизам екосистема. Деградација биоценоза. Концепт еколошког мониторинга и еколошког инжињеринга. Основе технологије и медији даљинског очитавања (Remote sensing) у екологији. Основе технологије ГИС-а у екологији.

Практична настава

Обрада података и графичко приказивање климе, климатских елемената и климатских модификатора. Примена климатских индекса у екологији.  Клима станишта. Микроклиматске станице. Сензори у еколошким истраживањима. Педолошки профил. Биотички модели. Математички модел локалних популација. Kaпацитет средине. Класичан и реалистичан модел метапопулације. Математички модел и сценарио интерспецијске компетиције у биоценозама. Технике примене ГИС-а и даљинског очитавања у екологији: подешавање и примена ГПС уређаја, геореференцирање, рад у ГИС софтверима специјализованим за еколошка истраживања. Просторно моделовање еколошке нише у ГИС апликацијама.

Литература:

  1. Радуловић, С., Цвијановић, Д. (2016): Основе екологије. Скрипта, у финалној припреми за рецензију и штампу основног уџбеника, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду,  Нови Сад.
  2.  Bibi, A., Brenan, E. (2008): Osnove ekologije. Clio, Beograd.

Додатна литература:

 1. Smith, R., Smith, T. (2008): Elements of Ecology. Pearson Education, San Francisco.

 

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе

Предавања: теоријска настава.Вежбе: комбинација теоријске наставе, компјутерских симулација и рада у различитим софтверским апликацијама.

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне вежбе

поена

Завршни испит

поена

Активност у току предавања

-

Писмени испит

-

Практична настава

10

Усмени испит

60

Колоквијум

30