Bioinformatički resursi u nastavi biologije

Студијски програм : Мастер професор биологије

Назив предмета: БИОИНФОРМАТИЧКИ РЕСУРСИ У НАСТАВИ БИОЛОГИЈЕ

Наставник: доц. др Едвард Петри

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: -

Циљ предмета

Биоинформатика подразумева коришћење напредних рачунарских технологија за анализу, визуализацију и разумевање биолошких информација; повезујући области биологије од проучавања протеина и нуклеинских киселина до генетике, еволуције ћелијске биологије, ботанике и зоологије. Циљ овог предмета је да упозна студенте са рачунарским ресурсима у биоинформатици и омогући дизајн интерактивних лекција и симулација лабораторијских вежби. 

Исход предмета

Кроз предавања а нарочито кроз рачунарске вежбе,  студенти ће се упознати са основама биоинформатике са фокусом на одговарајући софтвер, алатке и лако доступне образовне ресурсе који ће им олакшати али и обогатити рад са ученицима. Студенти ће моћи да самостално креирају интерактивне лекције, симулације лабораторијских вежби и мултимедијалне презентације биолошких појава.

Садржај предмета

Теоријска настава

Увод у биоинформатику. Улога биоинформатике у модерним биолошким истраживањима. Примена биоинформатике у биотехнологији и медицини. Опис и организација online биоинформатичких ресурса и база података:  NCBI, EBI, SBI and PDB.  Примена образовних ресурса, електронских издања научне литературе, часописа  и уџбеника за припрему лекција. Упознавање са алаткама и софтвером који се користе у биоинформатици, укључујући и програме за визуализацију биолошких макромолекула (ДНК, РНК, протеина..). Визуализација генетичких информација.  Принципи основних биоинформатичких техника које се користе у генетици, еволуционој и ћелијској биологији, ботаници и зоологији. Основе поравнавања ДНК и протеинских секвенци и коришћење online генетичких података. Поређење биоинформатичких метода анализе са класичним методама анализе података.

Практична настава

Фокус предмета биће на рачунарским вежбама из основа биоинформатике и коришћењу бесплатних и лако доступних  online ресурса и софтвера. Студенти ће дизајнирати и тестирати интерактивне планове лекција и компјутерске симулације лабораторијских вежби. Студенти ће се упознати са биоинформатичким софтвером који се користи за визуализацију генетских информација, као и молекула РНК, ДНК и протеина. Такође, обрађиваће се упутства и водичи за примену биоинформатике на практичне проблеме који се срећу у свакодневном животу као што су различита генетска тестирања, наследне болести, пољопривреда и биотехнологија.   

Литература

1. Материјал постављен на Moodle сајту за електронско учење предмета

https://moodle.pmf.uns.ac.rs/

2. Niketic, V., Principi struкture i aktivnosti proteina. HemijskiFakultet, Beograd, 1995

3. Vinay Sharma, Textbook of Bioinformatics, Rastogi Publications, 2008

4. Jenny Gu, Philip E. Bourne, Structural Bioinformatics, 2nd edition, Wiley-Blackwell, 2011

5. Arthur Lesk, Introduction to Bioinformatics, 4th edition, Oxford University Press, 2014

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе

Теоријска предавања и рачунарске вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

семинарски рад

35

писмени испит

30

активност на предавањима и кратки тестови

35