Metode gajenja biljaka

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: МЕТОДЕ Гајења биљака

Наставник: др Милан Боришев

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: -

Циљ предмета

Циљ предмета гајење биљака у контролисаним условима је да пружи студентима практично искуство у различитим поступцима гајења биљака, уз научно утемељену теоријску основу физиолошких потреба биљака током гајења. Практичан и теоријски рад на овом предмету треба студенте да упозна са најважнијим техникама експерименталног и комерцијалног гајења различитих врста биљака.

Исход предмета

Студенти након одслушаног курса гајење биљака у контролисаним условима треба да имају основно знање о техникама гајења биљака које ће им кроз практичан рад приближити неке аспекте физиологије биљака и олакшати бављење истраживачким радом у широком опсегу лабораторија и института које раде са живим биљним материјалом.

Садржај предмета

Теоријска настава

У уводном делу курса дефинише се појам контролисаних услова у гајењу биљака, након чега се уче основне поделе различитих метода гајења. Даље се обрађује физиологија оптималних потреба биљака у процесу растења и развића. Затим се врши теоријска обрада различитих метода гајења биљака у зависности од типа супстрата у ком се налази коренов систем. Студенти се упознају са основним поступцима гајења биљака у воденим културама. Посебно се обрађују земљишне и пешчане културе, односно специјализоване ваздушне културе. Кроз обраду различитих поступака и метода гајења биљака студенти се упознају и са актуелним комерцијалним техникама које се у привреди примењују у поступцима гајења. Такође се обрађују технике културе биљних ткива. Као важан аспект обрађиваће се и поступци заштите биљака од различитих патогена током процеса гајења.

Практична настава

У корелацији са теоријском наставом, студенти ће самостално гајити биљке различитим методама. Практичан рад подразумева цео процес гајења од припреме опреме и хемикалија, припреме биљног материјала, од семена или неког вегетативног материјала, самог процеса гајења, па до завршне обраде узорака. Организоваће се и посете појединим комерцијалним и истраживачким центрима са специјализованом опремом за гајење биљака.

Литература

Raviv, M., Lieth, J.H. 2008. Soilless culture, theory and practice. Elsevier, first edition.

Marschner, P. 2013. Mineral nutrition of higher plants. Elsevier, third edition.

Sonneveld, C., Voogt, W. 2009. Plant nutrition of greenhouse crops. Springer, first edition.

Ђуровка, М., Лазић, Б., Бајкин, А., Поткоњак, А., Марковић,В., Илин, Ж., Тодоровић, В. 2006. Производња поврћа и цвећа у заштићеном простору. Пољопривредни факултет Нови Сад, Пољопривредни факултет Бања Лука.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2(ДОН)

Методе извођења наставе Теоријска настава се изводи у виду предавања, а практична је организована кроз лабораторијске вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит (финални тест) *

50

практична настава

20

 

 

колоквијум-и

25