Diverzitet, ugroženost i zaštita flore

Студијски програм : Мастер професор биологије

Назив предмета: ДИВЕРЗИТЕТ, УГРОЖЕНОСТ И ЗАШТИТА ФЛОРЕ

Наставник: др Горан Аначков

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: Положени испити из предмета: Систематика виших биљака, Заштита животне средине

Циљ предмета: Упознавање студената са богатсвом светске флоре, флоре Европе и месту које Србија заузима у диверзитету флоре Европе, факторима који утичу на диверзитет флоре. Стицање знања о центрима диверзитета глобалне и националне флоре на територији Србије. Спознаја важности правилне и правовремене процене стања популација појединих врста систему глобалног очувања диверзитета.

Исход предмета: Стицање знања о систему и ефикасности система заштите флоре на глобачлном нивоу,  на подручју Србије, као и о искуствима других земаља. Савладавајући предвиђене наставне теме, студент са разумевањем приступа раду на проблематици диверзитета васкуларне флоре у националним и глобалним оквирима, при томе правилно примењује међународне критеријуме и стандраде при процени угрожености флоре, те јасно разликује оне типове станишта и идентификује оне врсте којима је неопходна заштита.

Садржај предмета

Теоријска настава

Дефиниција биљног света и његова улога у биосфери. Глобални диверзитет флоре, диверзитет европске флоре и место флоре Србије у Европи. Ретки и реликтни, ендемични и субендемични, таксони на границама ареала у флори Србије. Викарни ланци у Србији. Број раздела, класа, фамилија, родова, врста и подврста у флори Србије. Фактори који утичу на диверзитет флоре. Центри флористичког диверзитета Србије. Категорије угрожености биљака са детаљним освртом на критеријуме, помоћу којих се категорија одређују. Укупна величина популације, укупан број јединки, проценат несталих популација.. Узроци и фактори угрожавања, могућности отклањања тих узрока. Неопходне мере заштите. Фитогеографски хориони у Србији, њихова величина на нашим просторима, као и њихов значај у очувању укупног диверзитета флоре. Примери угрожених локално и глобално ишчезлих врста биљака са подручја Србије.

Практична настава

Параметри који се користе за квантитативно приказивање дивверзитета. Алфа диверзитет, реални и релативни, Гама диверзитет. Центри флористичког диверзитета Србије. Четири једнодневна терена. На терену би се обишло два заштићена објекта, где би се ананлизирало: стање објекта и природних реткости флоре на њима, начини отклањања фактора угрожавања и начини одржавања.

Литература

1. Стевановић, В Васић, В. ед. (1995): Биодиверзитет Југославије. Биолошки факултет Универзитета у Београду, Београд.

2. Стевановић, В. ед. (1999): Црвена књига флоре Србије. Министарство за животну средину Републике Србије, Биолошки факултет Универзитета у Београду, Завод за заштиту природе Републике Србије, Београд.

3. Magurran, A. (2004): Measuring Biological Diversity. Blackwell Science Ltd and Blackwall Publishing Company, Oxford.

4. Службени Гласник РС (2010): Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива. Службени Гласник Републике Србије, 5/2010.

5. Службени Гласник РС (2010): Уредба о изменама и допунама Уредбе о стављању под контролу коришћења и промета дивље флоре и фауне. Службени Гласник Републике Србије, 9/2010.

6. Службени Гласник РС (2010): Правилник о критеријумима за издвајање типова станишта, о типовима станишта, осетљивим, угроженим, ретким и за заштиту приоритетним типовима станишта и о мерама заштите за њихово очување. Службени Гласник Републике Србије, 35/2010.

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе: Предавања са илустрацијама, рад у групама, семинарски рад

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

предавања - присуство

 

тест

 

практична настава - присуство

 

усмени

50

колоквијуми

20

 

 

семестрални тестови

30