Vannastavne aktivnosti u nastavi biologije

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: ВАННАСТАВНЕ АКТИВНОСТИ У НАСТАВИ БИОЛОГИЈЕ

Наставник: др Томка Миљановић

Услов: нема

Oспособљавање студената за организацију и реализацију ваннаставних активности ученика из биологије у основној школи, средњим стручним школама и гимназији, препознавање даровитих ученика и њихово укључивање у ваннаставне активности из биологије, подстицање и развијање интересовања даровитих ученика и њихова афирмација укључивањем у различите активности, смотре и такмичења.

Обученост студената за реализацију ваннаставних активности и израду програма изборних курсева из биологије и екологије у основној школи, средњим стручним школама и гимназији за заинтересоване ученике и реализацију ваннаставних активности.

Појам и дефиниција ваннаставних активности. Врсте ваннаставних активности из биологије у основној школи, средњим стручним школама и гимназији. Биолошка секција: циљеви и задаци, организација рада и активности ученика на биолошкој секције. План и програм рада биолошке секције. Програм рада биолошке секције у основној школи: биолошке секције општег типа, ботаничке, зоолошке и антрополошке. Еколошка секција: циљеви и задаци, oрганизација рада и aктивности ученика на еколошкој секцији. План и програм рада еколошке секције у основној школи, средњим стручним школама и гимназији. Секција млади горани: циљеви и задаци, организација рада и активности ученика на секцији млади горани. Програм рада секција млади горани у основној школи, средњим стручним школама и гимназији. Ученичке задруге: циљеви и задаци, организација рада и активности ученика у ученичким задругама. Програм рада ученичке задруге у основној школи, средњим стручним школама и гимназији. Додатна настава из биологије: циљеви и задаци, организација рада и активности ученика на додатној настави из биологије. Програм рада додатне наставе из биологије у основној школи, средњим стручним школама и гимназији. Такмичење ученика из биологије. Припрема ученика основне школе за такмичења из биологије. Задате вежбе за такмичење ученика VII и VIII разреда. Израда тестова за такмичење. Такмичење ученика средњих стручних школа и гимназије из биологије. Припрема ученика средњих стручних школа и гимназије за такмичење из биологије. Израда ученичких радова за смотре и такмичења из биологије. Израда тестова за такмичење.

Практична настава: Вежбе прате предавања према наведеним темама.

1. Миљановић, Т., Ждерић, М. (2001): Дидактичко-методички примери из методике наставе биологије, ПМФ, Институт за биологију, Нови Сад.
  2. Ждерић, М., Стојановић, С., Радоњић, С. (1992): Млади биолози истраживачи природе, Побједа, Подгорица.
  3. Шерпак, Ж. (2001): Рука у тесту: науке у основној школи, Друштво физичара Србије, Београд.

Број часова активне наставе

Практична настава: 2

Методе извођења наставе: Предавања и дискусије, коопеартивна и индивидуална активност студената

Оцена знања (максимални број поена 100)