Reproduktivna fiziologija

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: РепродуктивнА ФИЗИОЛОГИЈА

Наставник: др Татјана Костић, др Силвана Андрић, др Соња Каишаревић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: Физиологија животиња 2

Циљ предмета

Циљ предмета је побољшање знања, вештина и вредносних ставова из области репродуктивне биологије човека. Усвајање модернијег приступа у циљу припреме за предмет репродуктивно здравље.  Представити репродуктивно здравље као основ здравог одрастања, планирања породице и старења, како би студенти били оспособљени да науче ученике да одговорно брину о свом репродуктивном здрављу.

Исход предмета

Након успешно завршеног курса, студенти треба да стекну компетенције да свакој категорији ученика преставе основне појмове везане за репродуктивну биологију на једноставан, јасан и тачан, али истовремено интригантан и приступачан начин, везан за ситуације из свакодневног живота. Поред тога, очекује се да ће умети да презентују садржај кроз постављање проблема и укључивање ученика у решавање тог проблема, чиме би се побољшали исходи учења ученика и стручни и професионални стандарди.

Садржај предмета

Теоријска настава

Пол, гени, род и сексуалност. Развој и детерминација пола и рода. Репродуктивна физиологија пубертета и савремени приступ разумевању пубертета. Репродуктивна физиологија одраслог мушкарца. Репродуктивна физиологија одрасле жене. Основе репродуктивне физиологије оплођења, трудноће, порођаја и лактације. Основе репродуктивне физиологија менопаузе и андропаузе. Циркадијални часовник у репродуктивној физиологији. Репродуктивно здравље као основа здравог одрастања, планирања породице и старења.

 

Практична настава

Вођење лабораторијског дневника. In vivo модели који се користе у репродуктивној физиологији (хипогонадални-хипогонадизам, андрогенизација-злоупотреба анаболичних андрогених стероида, стрес). Ендокрини органи који су укључени у регулацију репродукције женке и мужјака пацова. Анализа семене течности. Капацитација и акрозомска реакција. Изоловање ћелија из тестиса (интерстицијалне ћелије: макрофаги и Leydig-ове ћелије). Изоловање оваријалних гранулоза ћелија и одређивање параметара њихове функционалности. Еструсни циклус женке пацова.

Литература

Презентације предавања и текстови обезбеђени од стране предавача.

Jonson M.H. Essential reproduction. Blackwell, 2007.

Ревијални радови из области репродуктивне физиологије.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе

Предавања и практична настава.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

тест

20

практична настава

30

усмени испит

50

колоквијум-и

 

 

 

студијски истраживачки рад