Fiziologija stresa biljaka

Студијски програм: Мастер професор биологије

Назив предмета: Физиологија стреса биљака

Наставник: др Слободанка Пајевић, др Наташа Николић, др Милан Боришев

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: -

Циљ предмета

Циљ предмета физиологија стреса биљака је да пружи студентима сазнања о утицају стреса различитих абиотичких и биотичких фактора на основне физиолошке процесе раста и развића биљака. Теоријски и практичан рад на овом предмету треба студенте да упозна са најважнијим физиолошким процесима адаптација на различите типове стреса.

Исход предмета

Кроз курс физиологија стреса биљака студенти треба да сазнају на који начин стресни чиниоци ремете физиолошке процесе биљака као и да сазнају које технике лабораторијске анализе је потребно применити како би се испитала адаптивна реакција биљке на различите типове стреса. Упознавање са основним методама лабораторијске анализе у овој области, студентима треба да приближи различите технике у истраживачком раду.

Садржај предмета

Теоријска настава

У уводном делу курса дефинишу се стресни фактори спољашње средине који могу да наруше оптимално одвијање процеса растења и развића биљака. Студенти се упознају са основним поделама различитих абиотичких и биотичких фактора стреса. Затим се засебно обрађују физиолошки ефекти и механизми отпорности сваког дефинисаног фатора стреса: Температура– ниске позитивне темопературе, мраз, високе температуре. Светлост. Вода – водни дефицит, стрес сувишка воде. Стрес јона и соли, фиторемедијација. Биотички стрес – болести биљака, заштита биљака. Оксидативни стрес и антиоксидативни механизми адаптације. Утицај климатских промена на процес примарне продукције и хомеостазу биљака.

 

Практична настава

Лабораторијски рад подразумева експерименталну симулацију различитих фактора стреса у контролисаним условима. Обрађиваће се најважније методе лабораторијске анализе којима се утврђује тип и степен изазваног стреса у биљним узорцима, као и адаптивна реакција биљке. Пратиће се биохемијски индикатори као показатељи метаболичких промена. Физиолошке промене и дејства стресних фактора на биљке анализираће се праћењем активности и кинетике антиоксидативних ензима, антиоксидативног капацитета и промена у генској регулацији хомеостазе биљних ткива и ћелија.

Литература

Стикић, Р., Јовановић, З. (2012): Физиологија стреса биљака. Универзитет у Београду, Полјопривредни факултет.

Gupta, S.D. (2011): Reactive oxygen species and antioxidants in higher plants. CRC Press, Boca Raton, New York, USA.

Madhava Rao, K.V., Raghavendra, A.S., Janardhan Reddy, K. (2006): Physiology and molecular biology of stress tolerance in plants. Springer.

Alfonso del Rio, L., Puppo, A. (2009): Reactive oxygen species in Plant signaling. Springer.

Ramanjulu, S. (2010): Plant stress tolerance – methods and protocols. Humana Press, Springer Protocols.

 

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+2

Методе извођења наставе Теоријска настава се изводи у виду предавања, а практична је организована кроз лабораторијске вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит (финални тест) *

60

практична настава

10

 

 

колоквијум-и

25