Uporedna anatomija i sistematika hordata

Студијски програм: Дипломирани Биолог

Назив предмета: Упоредна анатомија и систематика хордата

Наставник: Десанка Костић

Статус предмета: обавезни

Услов: -

Упознавање студената са основним појмовима који ће се користити током курса, ембрионалним развићем кичмењака, општим одликама типа (phylum-a) хордата (Chordata), затим са упоредним приказом грађе органских система класа кичмењака. Такође је циљ курса упознавање са грађом и систематиком најпре подтипова (subphylum-a) Tunicata и Cephalochordata, а затим са систематиком и пореклом подтипа кичмењака (subphylum Vertebrata)

Да студенти стекну обим знања који ће им омогућити да савладају обавезне предмете: Хистологија са ембриологијом, Упоредна физиологија животиња, као и сродне изборне предмете

Општа организација  типа (phylum-a) хордата (Chordata). Грађа и систематика subphylum-a Tunicata и subphylum-a Cephalochordata. Основне функције и процеси онтогенетског развића кичмењака (subphylum Vertebrata). Органски системи кичмењака: Телесни покривач - грађа, деривати; Скелетни систем – егзоскелет, ендоскелет, хетеротопични скелет; Мишићни систем – соматска, висцеларна и кожна мускулатура; Нервни систем – централни и периферни; Чулни органи – општи и посебни соматички и висцеларни; Систем органа за варење – усна дупља, предње и задње црево, анексне жлезде; Систем органа за респирацију – шкржно црево, шкрге, рибљи мехур, респираторни доводни путеви, плућа; Систем органа за циркулацију телесних течности; Екскреторни систем; Генитални систем; Жлезде са унутрашњим лучењем. Систематске категорије, класификација, распрострањење, начин живота  кичмењака (Subphylum Vertebrata): Classis Cyclostomata; Classis Chondrichthyes; Classis Osteichthyes; Classis Amphibia; Classis Reptilia; Classis Aves; Classis Mammalia.

Увод и кратак преглед филогеније хордата; домен функционалне и еволуционе морфологије. Представници подтипова Tunicata и Cephalochordata. Кожа кичмењака (рибе, водоземци, сисари); деривати коже. Осовински скелет- кичмени пршљенови рибе, жабе, змије, птице, сисара, ребра, грудница. Скелет екстремитета (жаба, птица, сисар). Главени скелет (птица, сисар). Мишићни систем. Цревни, респираторни, екскреторни, генитални систем: рибе, жабе, птице и лабораторијског пацова; бубрег свиње. Крвни систем жабе;  срце свиње. Нервни систем (мождински нерви жабе, мозак лабораторијског пацова); Чулни систем (грађа говеђег ока). Детерминација кичмењака.

Шорић, В., (2002): Морфологија и систематика хордата. Природно-маетматички факултет Крагујевац

Костић, Д. (2006): Практикум из упоредне анатомије и систематике хордата. Скрипта. Студио Верис.Нови Сад.

Kardong, K.,V. (2012): Vertebrates: comparative anatomy, function, evolution (6th ed.). McGraw-Hill. New York.

Liem, K., Bemis, W., Walker W.,F., Grande L. (2000): Functional anatomy of vertebrates: an evolutionary perspective (3rd ed.). Fort Worth : Harcourt College Publishers.

De Iuliis, G., Pulerà, D., (2007): The dissection of Vertebrates: a laboratory manual. Academic Press. New York.

Број часова  активне наставе

Предавања: 4

Вежбе: 4

Други облици наставе: 0

Студијски истраживачки рад:0

Остали часови

Методе извођења наставе

Теоријска настава: Орална презентација уз помоћ најсавременијих техника, активна настава

Практична настава: Усмена презентација, микроскопирање, коришћење остеолошких збирки, дисекције  коришћење и преглед сувих и течних збирки.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

практични испит

усмени испит