Lekoviti agensi algi i gljiva

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Лековити агенси алги и гљива

Наставник: Јелица Симеуновић, Маја Караман

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: -

Циљ предмета Предмет има за циљ разумевање значаја алги и гљива као продуцената биоактивних материја значајних са биомедицинског и фармаколошког аспекта и оспособљавање студената да рукују једноставним биотехнолошким процесима продукције биоактивних материја микробног порекла.    

Исход предмета Савладана неопходна знања о микроорганизмима, одликама примарног и секундарног метаболизма, њиховом  значају у процесима биосинтеза биоактивних материја и способност управљања једноставним процесима биоконверзија нисковредних биолошки неактивних у високовредна биоактивна једињења значајних са биомедицинског и фармаколошког аспекта.

Садржај предмета

Теоријска настава: Упознавање са биологијом, значајем и применом алги и гљива као актуелних и потенцијалних продуцената биолошки активних агенаса (антибиотици, антиоксидативни, антиканцерогени и антивирусни агенси и имуномодификатори). Метаболити алги и гљива који могу бити потенцијално значајни у терапији и лечењу неких обољења (несанице, хиперлипидемије,тумора и сл.). Микробни ензими као агенси за побољшавање варења, за епителизацију и у козметици. Токсични продукти алги и гљива који могу бити искоришћени у испитивању и лечењу неких болести. Алге и гљиве као посредници у биосинтези активних агенаса (хормони, витамини, органске киселине, алкохоли). Алге и гљиве као извор нутритивно значајних једињења - суплементи у здравој исхрани.

Практична настава: Лабораторијске вежбе обухватају изоловање и гајење микроорганизама као основе за експериментални рад и разумевање физиологије микроорганизама, посебно секундарног метаболизма; Методе култивације и презервације алги и гљива у колекцији култура; Детекција лековитих агенаса код одабраних микроалги и макрогљива из колекције култура; Детекција различитих биоактивних метаболита ТЛЦ хроматографијом одабраних микроалги и макрогљива; Одређивање потенцијала продукције антимикробних једињења одабраних микроалги и макрогљива биоаутографијом.

Литература  

Свирчев Зорица: Микроалге и цијанобактерије у биотехнологији. ПМФ, Н.Сад, 2005

Група аутора (Милан Матавуљ, Славка Гајин, Олга Петровић): Биолошки активне материје виших биљака, гљива, алги и бактерија. Универзитет у Н. Саду, ПМФ, Институт за биологију, 1998.

Senadin Duraković i Lejla Duraković: Mikologija u biotehnologiji. Sveučilište u Zagrebu, 2003.

Ciba Foundation Sѕmposium 154: Bioactive compounds from plants. John Wiley & Sons, 1990

Радновић Д., Матавуљ, М., Караман М. (2007): Микологија. Скрипта за студенте биологије. Издавач: ПМФ Нови Сад, Департман за биологију и екологију, Универзитет у Новом Саду. WUS Austria ISBN 9787-86-7031-118-3.

Јован Вучетић (1985): Микробиолошке синтезе антибиотика. КИЗ“Центар“, Београд

Вучетић Ј., Врвић М. (1992): Микробиолошке синтезе витамина. Нова просвета, Београд

Вучетић Ј. (1982): Микробиолошке синтезе аминокиселина. Привредни преглед, Београд

Chang, S.T. & Miles, P. (2004): Mushrooms – cultivation, nutritional value, medicinal effect and environmental impact, 2nd Edition,CRC Press, Boca Raton, Florida.

Laura Barsanti and Paolo Gualtieri (2006) Algae Anatomy, Biochemistry, and Biotechnology A CRC title, part of the Taylor & Francis imprint, a member of the Taylor & Francis Group, Boca Raton, Florida.

Број часова  активне наставе

Предавања: 2

Вежбе: 2

Други облици наставе:0

 

   Студијски истраживачки рад: 0

Методе извођења наставе Предавања, лабораторијске вежбе, семинарски рад и консултације

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

усмени испит

40

практична настава

15

 

 

семинари

40