Mikologija

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Микологија

Наставник: Мaja Kараман

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: -

Циљ предмета

Предмет представља надградњу на основни курс Биологија алги и гљива и има за циљ упознавање са биологијом, значајем и применом ове велике групе организама издвојене у посебно царство.

Исход предмета: Након завршетка курса Микологије од студента се очекује да: покаже знање и да може да објасни специфичности везане за грађу гљива и карактеристике њиховог раста, да на нивоу интерпретације овлада основама физиологије и генетике гљива; да зна да опише улогу гљива у екосистему и објасни специфичне односе гљива и осталих организама; да објасни улогу гљива које се користе у различитим биотехнолошким процесима; да може самостално да  ради у миколошкој лабораторији.

Садржај предмета

Теоријска настава- Опште карактеристике гљива. Разноврсност гљива и гљивама сличних организама (преглед савремене класификације). Структура и ултраструктура ћелија гљива. Раст хифа мицелијалних гљива и ћелија код квасаца и кинетика раста гљива. Диференцијација и развој гљива. Исхрана гљива. Основе метаболизма, секундарни метаболизам  и утицај фактора средине на раст гљива. Споре и њихово распрострањење. Генетика гљива. Сапротрофизам, паразитизам и мутуализам код гљива. Контрола раста и примена гљива у биотехнологији.

 

Практична настава          Увод у специфичности рада у миколошкој лабораторији. Изолација гљива из различитих средина (земљишта, ваздуха и воде) и њихова култивација на хранљивим подлогама. Идентификација изолата коришћењем дихотомих кључева. Изолација целулолитичких сојева из природне средине на диференцијалној подлози. Ишчишћавање и квантификација целулолитичке активности изолата спектрофотометријском методом. Раст гљива на ксенобиотицима. Посета локалној пивари у којој се студенти упознају са применом гљива у производњи пива. Излет до Фрушке горе ради прикупљања гљива и љихова детерминација у лабораторији.

Литература

Радновић Д.,  Матавуљ М,  Караман М. (2007). Микологија - скрипта за студенте биологије. Нови Сад: Даниел Принт. ИСБН 978-86-7031-118-3.

М. Мунтањола – Цветковић (1981): Општа микологија. НИРО Књижевне новине, Београд.

Michael Carlile,  Sarah Watkinson , Gooday Graham (2006):  The Fungi, 2nd Edition. Elsevier Academic press (ISBN: 0127384464)

Deacon, J. (2005): Fungal biology. 4th Edition, Blackwell Publishing Ltd. ISBN-1-4051-3066-0.

Kendrick, B. (2001): Fifth kingdom. 3rd Edition. Mycologue Publications, Sidney, Canada.ISBN-1-58510-022-6

Број часова  активне наставе

Предавања: 2

Вежбе: 2

Други облици наставе:0

Студијски истраживачки рад:0

Остали часови

Методе извођења наставе: Предавања коришћењем компјутерских презентација на видео пројектору, вежбе се изводе практично у лабораторији.

Оцена  знања

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

усмени испит

40

практична настава

15

 

 

Семинарски радови

40