Geometrijska morfometrija u biološkim istraživanjima

 

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Геометријска морфометрија у биолошким истраживањима

Наставник: Јасмина Лудошки

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов:

Циљ предмета

Геометријска морфометрија представља савремену морфометријску методу за квантитативну анализу која пореди и визуализује разлике у величини и облику морфолошких целина. Циљ предмета је да студент савлада теоријске основе и стекне знање и вештине за примену методе геометријске морфометрије у биолошким истраживањима.

Исход предмета

Вештине и знања за самостално прикупљање и анализирање морфометријских података и њихову примену у биолошким истраживањима.

Садржај предмета

Теоријска настава

Геометријска морфометрија- дефиниција, предности у односу на традиционалну (линеарну) морфометрију, величина и облик морфолошких целина; Координате и конфигурација тачака (landmarks и semilandmarks)- дефиниција, одабирање и прикупљање података; Типови морфометријских података (тачке, криве, контуре, површине, 2д и 3д објекти); Трансформисање координата тачака у варијабле облика; Математичка теорија облика; Поређење облика и визуализација промена облика; Анализа варијабли облика: аналитичке методе за описивање диверзитета облика и статистичке методе за тестирање хипотеза.

 

Практична настава

Упознавање са употребом програмских пакета за прикупљање и припрему морфометријских података (дигитизовање тачака, крива, контура, површина), суперимпозицију и екстраховање варијабли величине и облика, анализу и визуализацију промена и разлика у облику, статистичку анализу: tps (thin-plate-spline) серија софтвера, MorphoJ i PAST... Анализа примера употребе геометријске морфометрије у биолошким истраживањима.

Литература

Zelditch, M. L., Swiderski, D.L., Sheets, D.H. (2012) Geometric Morphometrics for Biologists. Second edition. Elsevier Academic Press, New York.

Ивановић, А., Калезић, М. (2013). Еволуциона морфологија: теоријске поставке и геометријска морфометрија. Биолошки факултет, Београд.

научни радова публиковани у релевантним научним часописима

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+0

Методе извођења наставе

Предавања, практични рад студената на рачунарима, самосталан рад студената (анализа одређеног проблема/теме, кратка презентација, дебата), консултације

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

 

практична настава

 

усмени испит

70

колоквијум-и

20

..........

 

семинар-и

10