Ekologija

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предметa: Екологија

Наставник: Снежана Радуловић, Оливера Бјелић-Чабрило

Статус предмета: редовни

Број ЕСПБ: 7

Услов:

Циљ предмета

Овим курсом студенти треба да стекну основна знања о екологији као научној дисциплини и проблематици којом се она бави, као и специфичну еколошку терминолошку основу из екологије биљака и екологије животиња.

Исход предмета

Курс Екологија је конципиран тако да обезбеди студентима основна знања из опште екологије, екологије биљака и екологије животиња. У том смислу студенти су у могућности да савладају основне еколошке принципе, методолошке оквире истраживања и појмовно и терминолошко еколошко образовање.

Садржај предмета

Теоријска настава

Дефиниција и предмет истраживања екологије. Еколошке дисциплине. Савремени еколошки проблеми. GIS и remote sensing у екологији. Организациони ступњеви живе материје од молекула до нивоа екосистема. Еколошки фактори, еколошка валенца. Еколошка ниша. Животне форме: упоредна анализа морфоанатомских и екофизиолошких типова биљака; даптације животињских организама на абиотичке услове станишта. Климатска правила. Популациона екологија биљака. Популациона екологија животиња. Миграторна кретања животиња. Метапопулација. Појам, дефиниција, структура и класификација биолошких заједница. Метабиоценоза. Синдинамика. Периодизам. Екосистем и односи организама у екосистему, метаболизам екосистема. Основне законитости распрострањења живота на Земљи. Екосистеми и биоми на Земњи.

Практична настава

ГИС системи. Увод у рад у ГИС софтверима. Преузимање, унос и израда векторских (тачкастих, линијских и полигонских) шејпфајлова (shapefile). Преузимање и унос растерских шејпфајлова (shapefile). Израда интерактивне мапе у ГИС софтверу (DIVA GIS). Израда мапе и геореференцирање у Google Earth-у. Унос података прикупљених на терену у претходно израђене мапе. Комуникација са другим уређајима и софтверима за обраду просторних података. Абиотички фактори. Микроклиматска станица, микросензори, WSN системи. Теренско и лабораторијско испитивање земљишта. Еколошка валенца и кардиналне тачаке у односу на температуру и салинитет. Преклоп еколошких ниша. Моделовање еколошке нише у ГИС апликацијама. Методе одређивања бројности популација. Динамика популације. Капацитет средине. Узрасна структура популације: појам и критеријуми за одређивање узрасних група. Компетиција. Мутуализам. Предаторство. Паразитизам. Метапопулација. Биодиверзитет. Просторне анализе диверзитета у ГИС програмским апликацијама. Зоогеографске области Србије. Преглед основних типова вегетације у Србији.

Литература:

Радуловић С, Цвијановић Д. (2016): Основе екологије. ПМФ. Нови Сад.

Синиша Станковић . Екологија животиња (друго издање), Универзитет у Београду, Завод за издавање удџбеника соц. Републике Србије, Београд 1961

Оливера Бјелић Чабрило . Практикум из екологије животиња. ПМФ, Нови Сад. 2014

Стевановић, Б, Јанковић, М. (2001): Екологија биљака са основама физиолошке екологије биљака. ННК интернационал ип, Београд

Јанковић, М. (1987): Фитоекологија са основама фитоценологије и прегледом типова вегетације на Земљи. Научна књига, Београд

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 4

Практична настава: 4+0+0

Методе извођења наставе Теоријска настава, прегледање хербарског материјала и дигиталних збирки, рад у програмским апликацијама, рачунске вежбе и компјутерске симулације.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

колоквијум-и

30

усмени испт

70