Biologija makrogljiva

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Биологија макрогљива

Наставник: Маја Караман

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: -

Циљ предмета

Курс представља надградњу на основне курсеве из микробологије и биологије алги и гљива, а има за циљ да се студенти упознају са специфичним карактеристикама макрогљива, припадника подраздела Ascomycotina и Basidiomycotina, њиховом морфологијом и таксономијом, физиологијом, генетиком, интеракцијама са другим организмима, улогама које имају у природи и њиховим значајем за човека.

Исход предмета

Након завршетка курса од студента се очекује да: може да објасни специфичности везане за грађу и карактеристике раста макрогљива, њихове физиологије и генетике; да зна да опише улогу макрогљива у екосистему и објасни специфичне односе које успостављају са осталим организмима; да објасни значај који  макрогљиве имају за човека.

Садржај предмета

Теоријска настава

Опште одлике морфологије макрогљива (микро и макрокарактери). Таксономија и систематика макрогљива. Диференцијација и развој макрогљива. Исхрана макрогљива. Основе метаболизма, секундарни метаболизам  и утицај фактора средине на раст макрогљива. Специфичности размножавања, генетике и варијабилности макрогљива. Значај макрогљива у природи. Распрострањеност и екофизиологија макрогљива. Значај макрогљива за човека: јестиве, отровне, лековите макрогљиве. Основе узгајања печурака. Гљиве у биотехнологији. Угроженост и заштита диверзитета макрогљива.

Практична настава

Основе теренских истраживања макрогљива; Сакупљање макрогљива из природе; Упознавање са основним микро- и макроморфолошким одликама макрогљива; Основне детерминације; Изолација, култивација и чување макрогљива у лабораторијским условима.

Литература

Webster J., Weber R.W.S. (2007) Introduction to Fungi. Cambridge University Press, Cabridge, UK.

Varma A., Kharkwal A.C., eds. (2009) Symbiotic Fungi – Principles and practices. Springer Verlag, Berlin Heidelberg.

Carlile, M., Watkinson, S.C., Gooday, G.W. (2006) The Fungi. Elsevier Ltd, UK.

Peterson, R.L., Hugues M.B., Melville L.H. (2004) Mycorrhizas: Anatomy and cell biology. National Research Council of Canada, Ontario, CA.

Радновић Д., Матавуљ М., Караман М. (2007) Микологија. Скрипта за студенте биологије. Издавач: ПМФ Нови Сад, Универзитет у Новом Саду. WUS Austria ISBN 9787-86-7031-118-3.

Дураковић С., Дураковић Л. (2003) Микологија у биотехнологији. Свеучилиште у Загребу.

Flegg P.B., Spencer D.M., Wood D.A.: The biology and technology of the cultivated mushroom. John Willey & Sons, Chichester ..., 1985.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+0

Методе извођења наставе

Предавања, лабораторијске вежбе, семинарски рад и консултације.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

 

практична настава

 

усмени испит

70

колоквијуми

30

 

 

семинарски радови