Egzobiologija

Студијски програм : Дипломирани биолог

Назив предмета: Егзобиологија

Наставник: Зорица Свирчев

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов:

Циљ предмета

Научним приступом и строгим научним принципима креирати став студената који се односи на преиспитивање досадашњих дефиниција, ставова и предрасуда о животу као универзалној категорији и форми.

Исход предмета

Након завршетка курса Егзобиологија од студента се очекује да:

покаже разумевање основа живота на Земљи, као и могућности његовог настанка на Земљи  и другим небеским телима; покаже спремност у решавању задатака и проблема који се односе на анализу актуелних ставова, циљева и пројеката двеју светских организација за истраживање свемира (НАСА и ЕСА) у домену који се односи на могућност постојања живота ван планете Земље, као и на могућност преношења живота са наше планете на друга небеска тела. 

Садржај предмета

Теоријска настава

1. Егзобиологија – дефиниција, задаци, циљеви  и улога. 2. Значај Егзобиологије. НАСА и ЕСА програми. 3. Основне карактеристике Земље као небеског тела у смислу настанка и одржања  живота. 4. Дефиниција живота. 5. Порекло и еволуција живог света на Земљи. 6. Основни принципи функционисања живих система на Земљи. Структура и функција DNK и RNK. Генетски год. Процеси репликације, транскрипције и транслације. Мутације. Quorum sensing. 7. Разлози за изумирање или смањење бројности популације врста на Земљи. Епохе и примери масовних изумирања врста. Палеобиологија. 8. Екстремна станишта на Земњи. Дефиниција, подела и значај екстремофила. Физиолошке групе екстремофила: криофили, халофили, барофили, осмиофили, ацидофили, базофили.

9. Модификације екстремофила: морфолошке, физиолошке, биохемијске, еколошке. Бактерије, архебактерије и цијанобактерије-могући облици живота на другим планетама. 10. Услови за постојање живог света  на осталим телима Сунчевог система. 11. Марс. Тераформирање Марса. 12. Сателити Јупитера. Могућности живота на Европи и Титану. Космичко-хемијска еволуција.

13. Међузвездани простор и комете. Галактична хабитална зона. Анализа вероватноће појаве живота у Васиони. 14. Научне методе потраге за траговима живог света и живим светом (спектралне анализе и палеоклиматска реконструкција). Порекло и еволуција свести. 15. Пројекат СЕТИ. Актуелни научни пројекти и експедиције.

Литература

Gilmour I., Sephton M. (eds) (2004): An Introduction to Astrobiology. The Open University, Cambridge.

Grady Monica (2001): Astrobiology. Smithsonian Institution Press, Washington.

Flores J-C. (1997): Exobiology: Matter, energy and information in the origin and evolution of life in the Universe. Kluwer Academic Publishers. Dordrecht, Boston, London.

Matić Gordana (1997): Osnovi molekularne biologije. Zavet, Beograd.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 0+0+2

Методе извођења наставе

Настава ће бити реализована у виду предавања и семинарског рада, као и кроз различите облике додатне наставе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

30

практична настава

 

усмени испт

40

колоквијум-и

 

..........

 

семинар-и

25