Molekularna biologija 2

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Молекуларна биологија 2

Наставник: Јелена Пураћ, Жељко Поповић

Статус предмета: обавезан

Број ЕСПБ: 6

Услов:

Циљ предмета

Циљ предмета Молекуларна биологија 2 је да студенте опширније упозна са сазнањима из области молекуларнe биологије и функционалне организацијe ћелије код еукариота и да их упозна са основним техникама које се користе у њеном изучавању.

Исход предмета

Након завршеног курса студенти треба да имају основно знање из ове области. Такође, требало би да разумеју принципе на којима се заснивају савремена истраживања у области молекуларне биологије еукариота као и да буду способни да примене стечено знање у свом будућем истраживачком раду у великом броју лабораторија и института.

Садржај предмета

Теоријска настава

Проучава се грађа и организација еукариотске ћелије, са акцентом на просторну раздвојеност различитих биохемијских и молекуларно-биолошких процеса у ћелији. Обрађује се структура и организација еукариотских генома, кодирајућих и некодирајућих секвенци, хроматина и хромозома, разматра се њихов утицај на екологију и еволуцију еукариота. Детаљно се обрађују принципи регулације генске експресије код еукариота, улога регулаторних РНК, као и генска регулација током развића и еволуције. Такође, детљно се проучавају организација и грађа ванједарнoг генетичког материјала еукариота – митохондрија, хлоропласта и плазмида. Обрађује се усклађеност експресије гена између једра, митохондрија и хлоропласта, као и митонуклеарна адаптација организама.

Студенти се детљано упознају са животом протеина у ћелији – транслацијом, њиховим котранслационим и послетранслационим изменама, као и регулацијом њиховог полуживота. Посeбан акценат се даје улози протеина топлогног стреса. Такође, обрађују се сортирање и транспорт протеина, али и других класа биомолекула, унутар и ван еукариотске ћелије.

Студенти се упознају и са основним методама анализе генома и појмом системске биологије, неким од техника молекуларне биологије као и еукариотским модел организмима.

 

Практична настава

Практична настава је организована у виду експерименталних и демонстративних аудио-визуелних вежби. Током вежби студенти треба да савладају технике које се користе у манипулацији нуклеинским киселинамa и протеинима, а које се надовезују на основне технике обрађене на курсу Молекуларна биологија 1.

Литература

Презентације предавања, текстови и припремни материјал обезбеђени од стране предавача.

Душанка Савић-Павићевић, Г. Матић (2011) Молекуларна биологија 1, NNK international, Београд

Горан Брајушковић (2012) Молекуларна биологија 2, Савремена администрација Београд

Watson, Baker, Bell, Gann, Levine, Losick (2013) Molecular biology of the gene, 7th Edition, Pearson Education, New York (одабрана поглавља)

Alberts, Johnson, Lewis, Morgan, Raff, Roberts, Walter (2014) Molecular biology of the cell, 6th Edition, Garland Science, New York (одабрана поглавља)

Geoffrey M. Cooper and Robert E. Hausman (2009) The Cell: A Molecular Approach, 5th Edition, Sinauer Associates Inc.

Број часова активне наставе:6

Теоријска настава: 3

Практична настава: 0+3+0

Методе извођења наставе: Предавања, вежбе, консултације

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

Колоквијум из практичне наставе

30

Усмени испит

20

Два семестрална теста

50