Osnove mikrobiologije

 

Студијски програм: Дипломирани биолог

 

Назив предмета: Oсновe микробиологије

 

Наставник: Петар Кнежевић

 

Статус предмета: обавезни

 

Број ЕСПБ: 6

 

Услов: -

 

Циљ предмета

Циљ предмета је да се студентима биологије омогући разумевање морфологије, генетике, физиологије, размножавања, таксономије, патогености, екологије и примене микроорганизама, са посебним освртом на прокариоте. Циљ предмета је и да обезбеди знања и вештине неопходне за савладавање других обавезних и/или изборних предмета из области микробиологије.  

 

 

Исход предмета

Студенти ће моћи да објасне и дискутују специфичности микроорганизама и њихов значај. Студенти ће бити способни да изведу основне микробиолошке анализе, применом техника којима ће овладали кроз практичну наставу. Студенти ће стећи знања и вештине неоходне за праћење других курсева из области микробиологије. 

 

 

Садржај предмета

Теоријска настава

Увод у микробиологију и историјат микробиологије. Кратак репетиториј грађе ацелуларних и целуларних микроорганизама, са посебним освртом на специфичности прокариота. Вируси, приони и вироиди. Исхрана, раст и размножавање микроорганизама. Ефекат фактора спољашнје средине на раст и размножавање микроорганизама. Наследни материјал микроорганизама (хромозом, плазмиди, мобилни генетски елементи). Фенотипска и генотипска променљивост микроорганизама. Анаболички и катаболички процеси у ћелијама микроорганизама. Метаболички диверзитет микроорганизама. Регулација метаболичке активности бактерија. Таксономија микроорганизама. Карактеристике репрезентативних група микроорганизама. Патогеност микроорганизама. Улога и распрострањеност микроорганизама у природи. Примењена микробиологија.

 

Практична настава

Рад у микробиолошкој лабораторији. Стерилизација и дезинфекција. Микроскоп и микроскопирање. Нативни препарати. Просто бојени препарати. Сложено бојени препарати. Морфологија бактерија- основни и изведени облици. Структурно бојење (флагеле, капсула, ендоспоре). Хранљиве подлоге и култивација. Узимање узорака за микробиолошку анализу. Директне и индиректне методе одређивања бројности бактерија. Културелне особине бактерија. Биохемијске особине бактерија. Осетљивост бактерија на антимикробне агенсе. Одређивање бројности колифага у узорку.

 

 

Литература

Петровић О., Кнежевић П., Симеуновић Ј. (2007) : Микробиологија. Скрипта – WUS Аустрија, Нови Сад

Madigan, M. T., Martinko, J. M. (2014): Brock Biology of Microorganisms. 14th ed. Pearson Education, Inc.

 

Број часова  активне наставе

 

Предавања: 3

Вежбе: 0

Други облици наставе: 2

Студијски истраживачки рад: 0

Остали часови 0

 

Методе извођења наставе

Предавања, консултације, самостални рад студената и демонстрација појединих микробиолошких метода.

Оцена знања

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

20

практична настава

40

усмени испит

20

колоквијум-и

20

..........

 

семинар-и