Циљ предмета
Предмет представља надоградњу фундаменталних поставки класичне генетике и његов основни циљ је упознавање студената са феноменом контроле генске експресије који укључује садејство генетичке основе, епигенетичких феномена и средиских фактора. Практични део курса посвећен је базичним техникама молекуларне генетике које се користе у бројним дисциплинама модерне биологије, медицине и пољопривреде.
|
Исход предмета
Након успешно реализованих предиспитних и испитних обавеза студент може да:
- разликује нивое организације хроматина, типове модификација хистона и динамику хетерохроматина
- објасни значај епигенетике у процесима регулације експресије гена и обликовању генома
- идентификује фазе и механизме регулације ћелијског циклуса еукариота
- објасни методологију основних техника молекуларне генетике у истраживањима структуре и функције генома
- демонстрира вештине рада у лабораторијским условима и успешно прикупља информације путем интернета
- са разумевањем користи појмове молекуларне генетике и стручну литературу и своје закључке јасно износи у писаној и форми усмене презентације
|
Садржај предмета
Теоријска настава Организација и функција хроматина. Анализа транскриптома: модификације хроматина и експресија гена, активација и инактивација делова генома. Мобилни ДНК елементи: организација, регулација, улога и примена. Епигенетички феномени: ПЕВ, трансфекција, парамутације, импринтинг и хетерохроматин. Ултраструктура и компаративна организација центромерних и теломерних региона хромозома еукариота. Ћелијски циклус и његова регулација. РНК свет и феномен RNAi – откриће и биолошка функција. Ваннуклеарни геноми еукариота. Методе молекуларне генетике у откривању структуре, позиције и функције гена. Мутагенеза. Технологија рекомбинантне ДНК и генетички модификовани организми.
Практична настава Методе изолације ДНК из различитих организама и ткива. Одређивање квалитета и квантификација ДНК изолата. Дизајнирање прајмера за амплификацију жељеног региона генома. Ланчана реакција полимеразе- компоненте реакције, припреме радних разблажења и мастер смеше. Амплификација одабраног региона. Откривање мутација у амплификованом региону применом рестрикционих ендонуклеаза. Откривање мутација дизајнирањем алел специфичних прајмера. Детекција продуката амплификације на агарозним и ПАА геловима. Упознавање са интернет изворима и могућностима базе података, претрага по приципу текстуалних пoдатака или података о маркерима и нуклеотидним секвенцама.
|
Литература
Обрехт Д., Ђан M., Танурџић М. Moлекуларна генетика. Ауторизована скрипта, 2014.
Видовић В., Ступар М. Молекулска генетика. Атеље, Сремска Каменица, Србија. 2010.
Stachan T, Read AP. Human Molecular Genetics 4 Garland Publishing, UK, 2011.
Brown T.A. Genomes 2, Bios Scientific Publishers, Ltd., UK, 2002.
Lewin B. Genes VII, Oxford University Press, UK, 1997.
|