Molekularna i ćelijska fiziologija

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Молекуларна и ћелијска физиологија  

Наставник: Силвана Андрић

Статус предмета:  обавезни

Број ЕСПБ: 5

Услов:   

Циљ предмета

Циљ предмета је да студенти стекну знања о основним појмовима молекуларне и ћелијске физиологије, типовима јонских канала, ендоцитози и егзоцитози, митохондријалној динамици и основама молекуларне физиологије стем ћелија.

Исход предмета

На крају курса студенти треба да знају да опишу: основне појмове молекуларне и ћелијске физиологије, типове јонских канала, ендоцитозу и егзоцитозу, митохондријалну динамику (митофузију, митофизију, митофагију, митобиогенезу), као и основне фукције стем ћелија.

Садржај предмета

Теоријска настава

Основни принципи молекуларне и ћелијске физиологије. Основе молекуларне физиологије и регулације јонских канала. Основни типови Na+ и К+ канала. Основни типови  Ca2+ канала.  Ca2+ сигналозом и тзв.  Ca2+tool-kit“. Локални и глобални  Ca2+ таласи. Улога Ca2+ у регулацији ћелијских функција. Саобраћај везикул- молекуларне основе ендоцитоза и егзоцитоза. Основе митохондријалне динамике: трансдуцеом и кретање митохондрија. Митофузија и митофисија. Митофагија и митоходријална биогенеза. Основе молекулане физиологије стем ћелија (SCs) и њихове примене. Основе молекуларне физиологије ииндукованих плурипотентних стем ћелија (iPCs) и њихове примене. Основе молекуларнe физиологијe специјализованих ћелија које омогућују репродукцију сисара.

Практична настава

Основни принципи функционисања лабораторија за истраживања у молекуларној и ћелијској физиологији. Основни помови о култури ћелија и ткива. Коришћење квасаца као модела за изучавање молекуларне и ћелијске физиологије. Функционисања и регулација канала. Одређивање нивоа  Ca2+ у популацији ћелија. Мерење мембранског потенцијала митохондрија различитих имортализованих ћелијских линија. Одређивање степена митохондријалне биогенезе коришћењем Mito-Track есеја. “Cre-Lox knock-out“ технологија. Обележавање и генотипизација  knock-out мишева.  Изоловање ембрионалних стем ћелија од  Cre-/Cre+; Cyp11a1,Insr/Igf1r knock-out мишева.. Изоловање адултних стем ћелија на примеру хематопетских ћелија коштане сржи из фемура Cre-/Cre+; Cyp11a1,Insr/Igf1r knock-out мишева. Коришћење NGS технологије у молекуларној и ћелијској физиологији. Основни појмови о врстама пројеката доступних за студенте..

Литература

Презентације предавања и текстови обезбеђени од стране наставника за предавања и вежбе.

Одабрана поглавља из Berridge MJ (2012): Cell Signaling Biology. Portland Press Limited (http://www.biochemj.org/csb/).

Сав материјал је доступан на Мoodle serveru (http://moodle.pmf.uns.ac.rs/course/view.php?id=43).

Број часова  активне наставе

Теоријска настава:  2

Практична настава:  0+2+0

Методе извођења наставе

Теoријска настава – предавања.

Практични настава – лабораторијске вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

/

писмени испит

до 20

практична настава

до 30

усмени испт

до 50

колоквијум-и

0

 

 

семинар-и

0