Mikrobiološki praktikum

Студијски програм: Дипломирани биолог

Назив предмета: Микробиолошки практикум

Наставник: Драган Радновић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов: положен испит из предмета Општа микробиологија или Основе микробиологије

Циљ предмета Ослањајући се  на претходно стечена знања из хемије, микробиологије, биологије алги и гљива, предмет има за циљ упознавање студената са принципима и поступцима рада у микробиолошкој лабораторији.

Исход предмета Након успешно реализованих предиспитних и испитних обавеза студент може да:

(а) разуме и објасни основне принципе рада и понашања у микробиолошкој лабораторији, (б) размишља микробиолошки и да самостално ради у микробиолошкој лабораторији.

Садржај предмета

Теоријска настава

Практична настава Припрема и стерилизација хранљивих микробиолошких подлога, посуђа и прибора неопходног за рад у лабораторији. Инокулација различитих узорака намирница на припремљене хранљиве подлоге. Очитавање резултата добијених гајењем бактерија у лабораторији. Опис морфологије израслих колонија. Прављење нативних и бојених препарата од изолованих бактеријских култура. Мерење величине микроорганизама уз помоћ микроскопа. Ишчишћавање бактеријских изолата. Припрема и инокулација хранљивих подлога за одређивање биохемијских особина изолованих бактерија. Очитавање резултата биохемијских својстава и детерминација бактерија до рода коришћењем одговарајућих кључева за детерминацију.  Упознавање са поступцима гајења микробиолошких култура и опис културелних особина на косом агару. Припрема инокулума бактеријског изолата и одређивање антибиограма Кирби Бауер методи. Конзервација бактеријске културе за колекцију култура микроорганизама

Литература

Kneževič-Vukčević, J., Simić, D. (1997): Metode u mikrobiologiji. I deo. Praktikum. Univerzitet u Beogradu. ISBN 8670780089

Škrinjar, M. (2001): Mikrobiološka kontrola namirnica. Tehnološki fakultet. Univerzitet u Novom Sadu. Tehnološki fakultet.

Јарак, М., Ђурић, С. (2004): Практикум из микробиологије. Универзитет у Новом Саду, Пољопривредни факултет, Нови Сад.

Gајин, С., Матавуљ, М., Гантар, М. (1987): Основи микробиологије, нижих биљака и гљива, Практикум. Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Нови Сад.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава:0

Практична настава: 4

Методе извођења наставе Студенти наставу реализују корз практичан рад  у микробиолошкој лабораторији.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

-

практична настава

35

усмени испт

50

колоквијум-и

10

..........

 

семинар-и