Mehanizmi ćelijske komunikacije

Студијски програм :  Дипломирани биолог - Молекуларни биолог

Назив предмета:  Механизми ћелијске комуникације

Наставник: др Татјана Костић,  др Силвана Андрић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 6

Услов:   

Циљ предмета

Циљ предмета је да студенти стекну основне појмове о начину комуникације између ћелија и њиховог окружења, као и сигналним путевима којима се остварује пренос информација у самој ћелији до крајњих ефекторних система.

 

Исход предмета

На крају курса студенти треба да знају да опишу основне принципе у међућелијској комуникацији која се остварује преко хемијских сигнала. Поред тога, треба да знају да опишу опште карактеристике интрацелуларних сигналних путева и начине формирања мереже за детекцију, трансдукцију, трансмисију, пропагацију и амплификацију информација у циљу остваривања адекватног биолошког одговора ћелије.  

 

Садржај предмета

Теоријска настава

Општи преглед типова ћелијске комуникације, као и основни путеви сигналне трансдукције. Рецептори и сигнални путеви везани за тримерне Г-протеине. ГПЦР-зависна активација аденилат циклазе и протеин киназе А – брзи ефекти и регулација транскрипције гена. ГПЦР- активација фосфолипазе Ц и калцијумски сигналинг. Рецептори који су ензими и рецептори који су везани са ензимима. ТГФбета сигнални пут. ЈАК-СТАТ сигнални пут. МАПК-сигнални пут. НО-цГМП сигнални пут. Рецептори и сигнални путеви који укључују протеолизу. Интрацелуларни рецептори. Функционална организација протеина у мембранама и њихова транслокација. Сигнални путеви у апоптози. Молекуларне основе интеракција између ћелија и/или екстрацелуларног матрикса.

 

Практична настава

Кроз анализу елемената НО-цГМП сигналног пута студенти ће се упознати са основним приступом и методама за проучавање комуникације између ћелија. Практичном наставом биће обухваћене следеће анлизе: RT-PCR; Western blot; стимулација/инхибиција елемената сигналног пута; up (overexpression)/down (siRNA, dsRNA, antisense); регулација елемената сигналног пута; анализа фосфорилације елемената сигналног пута, хроматин-ДНК имунопреципитација.

 

Литература

Andrić S & Kostić T (2007): Mehanizmi ćelijske komunikacije. WUS Austria.

Презентације предавања и текстови обезбеђени од стране наставника за предавања и вежбе.

Hancock JT (2005): Cell Signaling. Oxford University Press.

Gomperts BD, Kramer IM & Tatham PER (2005): Signal Transduction. Elsevier Academic Press

Bolander FF (2004): Molecular  Endocrinology. Elsevier Academic Press

 

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 0+2+0

Методе извођења наставе

Теoријска настава – предавања.

Практични настава – лабораторијске вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

до 20

практична настава

до 30

усмени испит

до 50

колоквијум-и