Trendovi u zaštiti životne sredine

Студијски програм: Дипломирани еколог

Назив предмета: Трендови у заштити животне средине

Наставник: Анте Вујић, Дубравка Милић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов:

Циљ предмета

Циљ предмета је упознавање студената са најновијим тенденцијама и процесима везаним за животну средину. Праћење актуелних процеса у овом области, уочавање трендова и анализа последица деловања антропогеног фактора на планети. Циљ се реализује кроз активно учешће студената кроз домаће задатке, семинарске радове и припремљене дебате по одабраним темама.

Исход предмета

Задатак предмета је развијање израженије еколошке свести код полазника и буђење креативних потенцијала који треба да допринесу њиховом активнијем укључивању у конкретне животне ситуације везане за проблематику заштите животне средине.

Садржај предмета

Теоријска настава

Актуелни проблеми везани за раст људске популације. Глобално управљање ресурсима. Развој и утицај глобалних климатских промена. Актуелни догађаји везани за промене у води, ваздуху и земљишту. Промене у међународној и националној легислативи. Помирење економије и екологије кроз доктрину одрживог развоја. Перспективе туризма у новим условима; екотуризам. Претње настале коришћењем конвенционалних извора енергије. Нове енергије. Проблеми опасног отпада и могућа решења. Органска пољопривреда. НВО и утицај јавности. Заштита животне средине у Србији.

Практична настава

Анализа Миленијумског извештаја. Дебате о теми наглог пораста броја људи и утицају на животну средину. Актуелним збивањима везаним за најугроженије ресурсе. Нуклеарна енергија, за и против. Повезаности етичких и еколошких принципа. Трендови у еколошкој економији. Глобалне промене, истина или мит. Одрживо шумарство. Вода као кључни ресурс. Рециклажа и компостирање. Зелене технологије, предности и мане. Принципи заштите животне средине у ЕУ. Стање животне средине у Србији у односу на регион. Образовање и заштита животне стедине.

Литература

Интернет и одабрана стручна литература из области заштите животне средине

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+0

Методе извођења наставе

Видео презентација, семинарски радови, дебате по задатим темама

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

10

писмени испит

 

практична настава

30

усмени испт

30

колоквијум-и

 

..........

 

семинар-и

30