Osnove molekularne biologije

Студијски програм: Дипломирани еколог

Назив предмета: Основе молекуларне биологије

Наставник: Јелена Пураћ, Жељко Поповић

Статус предмета: обавезан

Број ЕСПБ: 6

Услов:

Циљ предмета

Циљ предмета Основе молекуларне биологије је: (1) да студентима пружи осносвно теоријско знање о стриктури и функцији нуклеинских киселина, (2) да се студенти упознају са основним експерименталним техникама које се користе за анализу нуклеинских киселина, (3) да се студентима пружи знање о примени молекуларне биологије у генетици, еволуцији, екологији, медицини, пољопривреди и другим областима.

Исход предмета

Након успешног завршетка овог курса судент је у стању да: (1) демонстрира знање о структури и функцији нуклеинских киселина, (2) разуме основне молекуларно-биолошке технике за анализу нуклеинских киселина и тумачи добијене резултате, (3) да демонстрира знање о примени молекулане биологије у у генетици, еволуцији, екологији, медицини, пољопривреди и другим областима.

Садржај предмета

Теоријска настава

У уводном делу курса студенти се упознају са предметом изучавања молекуларне биологије, њеним историјатом и правцима развоја. Обрађују се структура и функција нуклеинских киселина, структура генома, начин паковања ДНК у хромозоме, протеини хроматина и организација хромозома. Проучава се репликација, одржавање и реаранжирање геномске ДНК. Даље, обрађује се начин шифровања генетске информација (генетски код), како од њега зависи примарна структура протеина, како од примарне зависе више структуре протеина, а самим тим и њихова биолошка активност. Студенти се упознају са процесима који омогућују проток генетске информације од ДНК до протеина: синтезом РНК – транскрипцијом, обрадом РНК транскрипата и биосинтезом протеина – транслацијом. Проучавају се и основни механизми контроле експресије гена, регулаторни протеини и њихови везујући мотиви. Током читавог курса акценат је на молекуларној биологији прокариота, а студентима се скреће пажња на сличности и разлике између прокариота и еукариота.

Посебно се обрађују молекуларни механизми ћелијске деобе и диференцијације, основе регулације ћелијског циклуса, молекуларне основе ћелијске смрти и канцерогенезе. Студенти ће стећи основна сазнања о генетички модификованим организмима, генској терапији и примени молекуларне биологије у другим областима као што су генетика, еволуција, екологија, медицина, пољопривреда, конзервациона биологија и форензика. На крају се обрађују и основне технике рада са нуклеинским киселинама и протеинима.

Практична настава

У току практичне наставе студенти треба да савладају рачунске задатке и проблемске задатке из области грађе и функције нуклеинских киселина и протеина. У току лабораторијских вежби студенти треба да савладају технике за изолацију ДНК и РНК молекула, њихово пречишћавање, идентификацију и квантификовање. Даље, уче електрофоретске технике и умножавање генетичког материјала ланчаном реакцијом полимеразе (PCR). Такође, упознају се са основама технологије рекомбинантне ДНК – рестрикционим ензимима, векторима и молекуларним клонирањем.

Литература

Презентације предавања, текстови и припремни материјал обезбеђени од стране предавача.

Душанка Савић-Павићевић, Г. Матић (2011) Молекуларна биологија 1, NNK international, Београд

Горан Брајушковић (2012) Молекуларна биологија 2, Савремена администрација Београд

Watson, Baker, Bell, Gann, Levine, Losick (2013) Molecular biology of the gene, 7th Edition, Pearson Education, New York (одабрана поглавља)

Alberts, Johnson, Lewis, Morgan, Raff, Roberts, Walter (2014) Molecular biology of the cell, 6th Edition, Garland Science, New York (одабрана поглавља)

Број часова активне наставе:6

Теоријска настава: 3

Практична настава: 0+3+0

Методе извођења наставе: Предавања, вежбе, консултације

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

Колоквијум из практичне наставе

10

Усмени испит

15

Три семестрална теста

75