Hemija u ekologiji

Студијски програм: Дипломирани еколог

Назив предмета: Хемија у екологији

Наставник: Александар Ђорђевић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: за полагање испита је неопходан положен испит из хемије

Циљ предмета: Циљеви  предмета су: стицање знаља о хемијским трансформацијама неорганске и органске материје у атмосфери, хидросфери и педосфери, круженја материје у природи и антропогени утицај, хемијске основе примарних и секундарних биомолекула.

Исход предмета :Након успешно реализованих предиспитних и испитних обавеза студент може да: стиче теоријска и експериментална знања из хемије, располаже и употребљава знања за уочавање и препознаванје хемијских проблема у атмосфери, хидросфери и педосфери, стиче практична знања у основним хемијским анализама и тумачењима резултата.  

Садржај предмета

Теоријска настава

Хемијске трансформације неорганске органске материје у атмосфери, хидросфери и педосфери, кружење материје. Хемијске трансфромације гаcова (озон, угљендиоксид, кисели оксиди) и основни принципи фотохемијских реакција у атмосфери. Хидросфера: растворљивост гасова у растворима, равнотеже правих, колоидних раствора и хетерогене равнотеже у хидросфери. Физичко-хемијски утицаји на кружење органске и неорганске материје у хидросфери. Хемијске особине неорганских и органских молекула у педосфери. Хетерогене хемијске равнотеже. Хемијске особине неких радиоактивних изотопа. Неорганске и органске наночестице, токсичност и примена у екологији. Хемијске особине примарних (угљени хидрати, липиди, протеине нуклеинске киселине) и секундарних биомолекула (алкалоиди, терпени).

Практична настава

Упознавање са основама сепарације из течних и чврстих узорака (кристализација, сублимација, сушење, дестилације, филтрације, екстракције, хроматографије). Физичко-хемијски утицаји на промену концентрације кисеоника и рН у води. Одређивање основних неорганских компоненти и укупне органске материје у воденим растворима и чврстим узорцима. Хемијске анализе неорганске и укупне органске материје из земљишта. Хемијске особине неких примарних и секундарних биомолекула: угљених хидрата, липида, амино киселина, протеина, терпена.

Литература :

Неорганска једињења у атмосфери, хидросфери и  педосфери, Александар Ђорђевић, Ивана Боришев, Даница Јовић,Природно математички факултет, Универзитет у Новом Саду, 2016, ИСБН:978-86-7031-413-9

Практикум вежби за предмет хемија у екологији(са радном свеском), Александар Ђорђевић, Ивана Боришев, ИСБН: 978-86-918427-1-0 

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 3

Практична настава: 0+3+0

Методе извођења наставе

Предавања,  Вежбе –експерименталне и рачунске, консултације и додатни облици наставе

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

35

активност на практичној настави

5

усмени испт

25

Експериментални колоквијум

10

..........

 

Семинарски рад

20

 

 

Семестрални тестови (3)

/