Ekologija čoveka

Студијски програм: Дипломирани еколог

Назив предмета: Екологија човека

Наставник: Рада Ракић

Статус предмета: Обавезан

Број ЕСПБ: 6

Услов:

Циљ предмета

Да студенте упозна о утицају биотичких и абиотичких фактора у формирању карактеристика човека и демографској структури.

Исход предмета

Након успешно реализованих предиспитних и испитних обавеза студент је оспособљен да оцени утицај и значај животне средине на раст, развиће и здравствено стање индивидуе и људских популација.

Садржај предмета

Теоријска настава

Предмет, методе и однос према другим наукама. Еколошки аспекти настанка и еволуције човека.  Положај човека у биосфери и деловање човека на животну средину. Значај атмосфере за човека. Глобални проблеми загађивања атмосфере - смањење озонског омотача, ефекат ацидификације и стаклене баште  и њихов утицај на човека. Дејство абиотичких фактора  на човека. Човек и клима. Утицај промене климе на људско здравље. Загађење атмосферског ваздуха и дејство на здравље човека. Утицај околине на репродукцију. Болести савременог човека. Утицај контаминације земљишта и хране на здравље човека. Зрачење у животној средини и утицај на човека. Становање и здравље. Квалитет ваздуха, топлотни услови, влага, расвета и бука у унутрашњим просторима. Чврсти отпад-проблем у животној средини и здравље људи. Демографска истраживања и демографски методи. Структуре људских популација. Наталитет. Фертилитет. Морталитет. Природни прираштај.  Просторни распоред становништва на земљи. Миграције. Полно-старосна структура становништва.

Практична настава

Висина тела, маса тела, обимске и трансферзалне карактеристике код различитих хуманих популација у различитим спољашњим условима. Димензије главе и лица у различитим хуманим популацијама и адаптација на услове спољашње средине.  Комплексије у различитим хуманим популацијама, даптивни значај. Адаптација на хипоксију великих висина и продужени период светлости и таме.  Анализа демографских података. Показатељи наталитета, фертилитета, морталитета и миграционог салда.  Стопа природног прираштаја. Узрасна и полна структура популације.

Литература

Алексеева Т.И (1977): Географическа среда и биология человека. Издательство, Москва.

Алексеева Т.И (1988): Адаптация человека в различних екологических нишах земли. Издательство, Москва.

Брезник Д. (1980): Демографија. Анализа, методи и модели. Научна књига, Београд.

Campbell B. (1985): Human ecology. ALDINE Publishing Company, New York.

Harrison G.A., Tanner J.M., Pilbeam D.R., Baker P.T. (1988): Human Biology, An introduction to human evolution, variation, growth, and adaptability. Oxford University Press, Oxford .

Кристифоровић-Илић М., Радовановић М., Вајагић Л., Јевтић З., Фолић Р., Крњетин С., Обркнежев Р.(1998): Комунална хигијена. Прометеј, Нови Сад.

Puntarić D., Miškulin M., Bošnir J., i saradnici (2012): Zdravstvena ekologija. Medicinska naklada, Zagreb.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 3

Практична настава: 2+0+0

Методе извођења наставе: предавања, вежбе, консултације

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

2

писмени испит

70

практична настава

3

усмени испт

-

колоквијум-и

25

..........

 

семинар-и

-