Botanički praktikum

Студијски програм : Дипломирани еколог

Назив предмета: Ботанички практикум

Наставник: Горан Аначков

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 5

Услов:

Циљ предмета

Циљ овог предмета дефинисан је његовим апликативним модулом. Обука студента за рад са биљним материјалом у смислу сакупљања припреме и презентације у хербарским колекцијама школског, научног, музејског и репрезентативног типа.

Исход предмета

Предмет подразумева обуку студената у низу практичних вештина везаних за хербаристику и хербаријум као научну институцију од посебног значаја. Студент је обучен да правилно примењује све технике хербаристике, врши идентификацију, класификацију и похрањивање хербарског материјала. Припремљен је да разуме потребе формирања различитих колекција унутар хербаријума, да активно учествује у њиховој изради, чувању и презентацији.

Садржај предмета

Теренска настава

Припреме за теренски рад. Избор опреме и материјала у зависности од типа истраживања и типа терена. Избор места за сакупљање биљака, одабир јединки, начин магационирања биљака до њиховог доспећа у лабораторију, записивање карактера који се мењају на сакупљеном материјалу, неопходни подаци на привременим етикетама. Специфични поступци при сакупљању маховина, папрати, дрвенастих и зељастих биљака, сукулената. Материјал за пресовање, упијач и новински папир, начин савијања биљака, учесталост мењања хартија, сушење хартија, могућности “пеглања” биљака. Технике пресовања, приручне и лабораторијске, обука за рад на хидрауличној термостатичкој преси. Магационирање осушених, пресованих биљака. Типови збирки у хербаријуму. Остале технике чувања материјала. Упознавање са хирјерархијском организацијом Хербаријума. Израда хербарског ексиката. Основни елементи у изради, практичан рад у Хербаријуму. Упознавање са елементима документације Хербаријума. Инвентарска књига, база података. Типови кључева, иконографије, инструменти за детерминацију. Специјализовани кључеви. Таксономски карактери. Вредност карактера.

Практична настава

Специфичности у детерминацији одабраних група. Таксономски карактери у детерминацији маховина, пречица, рставића, папрати, голосеменица и скривеносеменица. Детерминација пресованог материјала скривеносеменица. Припрема материјала за детерминацију из хербарског ексиката.

Литература

Божа, П., Вељић, М., Марин, П., Аначков, Г., Јанаћкoвић, П. (2004): Практикум за детерминацију виших биљака. Олд Kомерц, Нови Сад.

Чубатова, Н.В. (2006): Морфология вегетативниых органов цветковых растений. МГУ Ломоносов, Биоогический факультет, Москва.

Федорова, Т.А. (2006): Мофлогия соцветий. МГУ Ломоносов, Биоогический факультет, Москва.

Щербаков, А.В., Майоров, С.Р. (2006): Полевое изучение флоры и гербаризация растений. МГУ Ломоносов, Биоогический факультет, Москва.

Battha, L., Horvatovich, S. (1978): Növények és rovarok preparálása. Natura, Budapest.

Bridson, D., Forman, L. (1999): The Herbarium Handbook, third ed. Royal Botanical Gardens, Kew.

Nikolić, T. (1996): Hebarijski priručnik. Školska knjiga, Zagreb.

Oláh, J. (1967): Növeénygyüjtés. Táncsics könyvkiadó, Budapest.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава:1

Практична настава: 3+0+0

Методе извођења наставе

Вербално текстуалне уз презентације појединих фаза рада у хербаријуму, рад у групама и паровима, очигледна настава и практична обука.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

 

писмени испит

70

практична настава

 

усмени испит

 

колоквијум-и

10

 

 

семинар-и

20