Osnove ekologije

Студијски програм: Дипломирани еколог

Назив предмета: Основе екологије

Наставник: Снежана Радуловић, Душанка Цвијановић

Статус предмета: Oбавезан

Број ЕСПБ: 4

Услов:

Циљ предмета:

Овим курсом студенти треба да стекну основна знања о екологији као научној дисциплини и проблематици којом се она бави, као и специфичну еколошку терминолошку основу. Основни циљ курса представља усвајање знања о интра – и интеракцијама, основним еколошким принципима и екосистему као функционалној јединици, протицанњу енергије, кружењу материје и органској продукцији на различитим нивоима.

Исход предмета:

Курс основи екологије је конципиран као база за све еколошке дисциплине у оквиру свих студијских група. У том смислу студенти су у могућности да савладају основне еколошке принципе, као и појмовно и терминолошко еколошко образовање, све у циљу олакшаног праћења наставе како екологије биљака, екологије животиња и екологије микроорганизама, тако и осталих еколошких и биолошких дисциплина.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Увод у екологију. Упознавање са појмом, предметом и садржајем екологије, историјатом, основним еколошким дисциплинама као и корелацијама са осталим биолошким дисциплинма. Савремени еколошки проблеми. GIS и remote sensing у екологији, савремене методе мониторинга Еколошки појмови и принципи. Еколошки чиниоци, њихово место у систему, еколошка валенца, еколошка ниша. Популације. Популациона екологија. Еколошки фактори, абиотички и биотички. Фитогени односи.Зоогени односи. Антропогени утицај. Нивои организације живота на планети. Екосистеми као функционалне јединице. Биоми и биосфера. Екозоне. Организациони ступњеви живе материје од молекула до нивоа екосистема. Извори и расположива храна у заједницама. Метаболизам екосистема. Примарна и секударна производња. Биогеохемијски циклуси. Енергетски концепт еутрофизације у заједницама. Деградација биоценоза. Поремећај енергетских токова у екосистему. Биоценозе. Акватични и терестрични екосистеми, класификација и зонална дистрибуција..

Практична настава

Фазе теренског истраживања у екологији. Упознавање и обука за употребу различитих типова ГПС уређаја. ГИСсистеми. Увод у рад у ГИС софтверима. Преузимање, унос и израда векторских (тачкастих, линијских и полигонских) шејпфајлова (shapefile). Преузимање и унос растерских шејпфајлова. Израда интерактивне мапе у ГИСсофтверу (DIVA GIS). Израда мапе и геореференцирање у Google Earth-у. Унос података прикупљених на терену у претходно израђене мапе. Kомуникација са другим уређајима и софтверима за обраду просторних података. Климадијаграми. Микроклиматска станица, микросензори, WSN системи. Лабораторијско и теренско испитивање земљишта. Популација. Динамика популације. Капацитет средине. Компетиција. Мутуализам. Предаторство. Паразитизам. Метапопулација.

Литература:

Радуловић С, Цвијановић Д. (2016): Основеекологије. ПМФ, Нови Сад.

Bibi, A., Brenan E. (2008): Osnove ekologije. Clio, Beograd.

Smith, R., Smith, T. (2008): Elements of Ecology. Pearson Education.

Ricklefs, R. E. (2007): The Economy of Nature / Data Analysis Update. W. H. Freeman and Company, New York.

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+0

Методе извођења наставе: теоријска настава, рад у програмским апликацијама.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

практична настава

30

усмени испт

70