Vesti

Laboratorija za invazivne i alergijske biljke (LIAP) Departmana za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sad, već više od 10 godina radi kontinuirani monitoring populacije alergijske biljke ambrozije - Ambrosia artemisiifolia na području grada Novog Sada. Pored toga, dugi niz godina uspešno se sprovodi monitoring naseljenih mesta i poljoprivrednih površina na području opštine Bačka Palanka. LIAP je uspostavio i monitoring centar na poručju opštine Pančevo, u okviru IPA projekta lokalne samouprave u Pančevu sa susednom Rumunijom.

U cilju unapređivanja dinamike monitoring sistema LIAP, u saradnji sa kolegama sa Departmana za matematiku i informatiku Prirodno-matematičkog fakulteta, razvija aplikaciju za ubrzavanje postupka transfera informacija sa terena u sistemsku bazu podataka, koja vrši sintezu, filtriranje podataka i u značajnoj meri unapređuje sistem monitoringa ambrozije. Metodološki koncept uvida stanja populacija ove invazivne i alergijske biljke, individualnim radom sa terenskim protokolima ostaje jedini relevantan i metodološki i naučno ispravan, s obzirom da se ova biljka u ratarskim i povrtatrskim kulturama ponaša kao korovska biljka, u urbanim antropogeno zavisnim ekosistemima kao invazivna biljka, a u zonama uspostavljenih stalnih populacija kao generalista. Metodologija terenskog rada definisana i sprovedena tokom više od 10 godina uspešnog monitoringa ambrozije ostaje jedina opcija za donošenje procene stanja populacija njene dinamike, njene vegetacijske kompozicije, predikcije areala i što tačnijeg vremena polinacije od čega zavisi efikasna projekcija mehaničkog uklanjanja i uspešnost suzbijanja.

Unapređivanje brzine protoka informacija koju sa sobom donosi nova aplikacija, u mnogome će doprineti efikasnijem monitoringu u budućnosti, posebno što je ona primenjiva i za ostale alergijske vrste biljaka. Finansiranje pilot programa izrade aplikacije je u okviru projekta Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada (https://www.dnevnik.rs/novi-sad/it-tehnologija-otkriva-ambroziju-15-08-2018; http://www.prva.rs/web-tv/emisija/jutro-sa-natasom/42567/jutro-sa-natasom---1508-2018/122378/1-deo.html).