|
Učešće na projektimaBIOHEMIJSKI I EKO-FIZIOLOŠKI ASPEKTI ODRŽANJA MEDONOSNIH PČELA U VOJVODINI, POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA NAUKU I TEHNOLOŠKI RAZVOJ, BR. PROJEKTA: 114-451-3846/2013
Predmet istraživanja projekta obuhvata proučavanje biohemijskih i fizioloških parametara medonosnih pčela, Apis melifera, kao pokazatelja stanja pčelinjih zajednica, i njihove korelacije sa stepenom zagađenosti životne sredine. Cilj istraživanja je da utvrde povezanost intoksinacije pčela polutantima sa sindromom nestanka kolonija pčela (engl. colony collapse disorder, CCD), jednim od najznačajnijih globalnih problema ugroženosti pčela.
MOLEKULARNI MEHANIZMI REDOKS SIGNALINGA U HOMEOSTAZI, ADAPTACIJI I PATOLOGIJI, MINISTARSTVO ZA NAUKU REPUBLIKE SRBIJE (OSNOVNA ISTRAŽIVANJABR. PROJEKTA: 173014, 2011 – 2014.HTTP://WWW.IBISS.STEKERSTUDIO.COM/173014.PHPRukovodilac projekta: dr Duško Blagojević, Institut za biološka istraživanja„Siniša Stanković“, Beograd.
Koordinator članova Laboratorije: Prof. dr Gordana Grubor-Lajšić
Najnovija istraživanja pokazuju da su se evolutivno razvili različiti, nedovoljno istraženi mehanizmi kojima reaktivne vrste kiseonika (reactive oxygen species,eng; ROS,skr) osim izazivanja oksidativnih oštećenja ćelija deluju i kao oksidaciono/redukcioni prekidači u procesima redoks signalinga pri održavanju homeosteze. Količina ROS je određena balansom stope stvaranja i aktivnošću antioksidativnog sistema i u dinamičkoj je interakciji sa metaboličkim putevima regulacije homeostaze. Stoga je cilj ovog projekta da se bliže ispitaju mehanizmi redoks signalinga posredovani sa ROS i odredi njihov značaj i povezanost sa drugim regulacionim putevima u procesima održavanja homeostaze, adaptaciji i izvesnim patološkim stanjima. Planirana istraživanja bi se vršila na dobro standardizovanim model sistemima dosad već primenjivanim od strane istraživača ovog projekta (holometabolni insekti, izolovani organi, krv ljudi). Upotrebom biohemijskih, molekularno-bioloških i farmakoloških tehnika identifikovale bi se dominantne ROS, odredio status antioksidativne odbrane, i njihov uticaj na funkcionalno stanje ćelijskih receptora i ekspresiju gena vezanih za procese metaboličke adaptacije. Na osnovu ovih istraživanja dobili bi se podaci koji bi se mogli koristiti za analizu različitih patoloških stanja, s tim da bi se na ovom projektu usredsredili na šizofreniju i kancer za koje je radovima istraživača ovog projekta pokazano da u patologiji imaju redoks poremećaj sa disbalansom ROS.
Sleeping beauty, Dormancy of cells and organisms-strategies forsurvival and preservation, 6. Okvirni program Evropske unije (FP6);br. projekta: FP6-2003-NEST-B-1, 2005 - 2008.Koordinator članova Laboratorije: Prof. dr Gordana Grubor-Lajšić, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad. Članovi Laboratorije su bili angažovanina projektu u okviru engleske istraživačke grupe iz BritanskeStanice za Istraživanje Antarktika (BAS) u Kembridžu.
Cilj projekta je bio okarakterisati različite vrste dormancija (stanje hipoiliametabolizma) na fiziološkom, biohemijskom i molekulskom nivou štoomogućava njihovu potencijalnu primenu u biotehnologiji, medicini iekologiji. U ovom multi-disciplinarnom projektu, korišćeno je pet modelorganizama koji pripadaju različitim taksonomskim grupama, kod kojihje proučavano stanje dormancije koristeći moderne tehnike analize genskeekspresije, proteomike i analize metabolita.
Uloga redoks aktivnih supstanci u održavanju homeostaze živihsistema, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije,Osnovna istraživanja, br. projekta: 143034, 2005 – 2010.Rukovodilac projekta: dr Duško Blagojević, Institut za biološka istraživanja„Siniša Stanković“, Beograd.
Održanje homeostaze, kao usklađenost velikog broja biohemijskih reakcijai fizičko-hemijskih procesa u živim sistemima, pri uslovima promenjivostispoljašnje sredine, osnovni je preduslov života. U takvim uslovimaopstanak je zagarantovan samo pravilnim i pravovremenim odgovoromna trenutne zahteve sredine. Živa bića su razvila veliki broj regulatornihmehanizama koji im omogućavaju normalno funkcionisanje u širokomopsegu uslova okruženja.
Istraživanja u okviru ovog projekta se odnose na proučavanja i analizuantioksidativnog sistema zaštite i njegove regulatorne uloge u različitimsistemima (insekti, ćelijske kulture). Deo projekta na kome je angažovanaova istraživačka grupa je izučavanje biohemijskih i eko-fizioloških osnovaadaptacije insekata na niske temperature i to sa aspekta proučavanjaodredjenih enzima, specifičnih proteina i krio/anhidro protektora. |
|