Toksične, infektivne i invazivne alge

Студијски програм: Мастер еколог

Назив предмета: Токсичне, инфективне и инвазивне алге

Наставник: Зорица Свирчев

Статус предмета: обавезан

Број ЕСПБ: 7

Услов: -

Циљ предмета:

припрема студената за примену стеченог знања кроз решавање различитих проблема који се односе на заштиту животне средине и смањење ризика од болести, тровања и смртних случајева код људи.

Исход предмета:

Након завршетка курса од студента се очекује да: може да објасни узроке појављивања непожељних цијанобактерија и алги; покаже разумевање еколошких и здравствених последица њихове појаве; објасни еколошке, физиолошке и генетске основе токсичности, патогености и инвазивности; зна да опише и препозна специфичности деловања непожељних цијанобактерија и алги и покаже спремност у решавању проблема насталих појавом ових организама у воденим екосистемима и човековој околини.

Садржај предмета:

Теоријска настава

1.Узроци појаве непожељних и опасних алги и њиховог масовног развоја: еутрофизација. 2-3.Проблеми изазвани цијанобактеријама и алгама: еколошки проблеми и здравствени аспекти. 4. Цијанотоксини: секундарни метаболизам цијанобактерија. 5.Појава токсина у воденим екосистемима. 6.Подела цијанотоксина. 7.Механизми деловања цијанотоксина. 8.Утицај цијанотоксина на водене организме и на здравље људи и животиња. 9.Стање у Србији: здравствени проблеми, мониторинг и превентива, мере санације. 10.Микроалге и фикотоксини: тровања код водених и копнених животиња и људи, алергије и канцерогенеза. 11-12.Прототека–патогена микроалга: таксономија рода, морфологија, екологија, биохемија и генетика микроалге. 13.Епидемиологија и значај прототекалне инфекције у хуманој медицини и ветерини, дијагноза и терапија прототекозе. 14. Каулерпа–инвазивна макроалга: таксономија, морфологија, екологија, генетика рода, вектори ширења. 15. Tоксичност каулерпе и њен утицај на друге врсте, мониторинг и превентива, мере санације.

Практична настава

1.Појава и детекција токсичних цијанобактерија у воденим екосистемима. 2.Микроскопска детекција цијанобактерија. 3.Особине токсичних цијанобактерија-органолептичке карактеристике. 4-6.Токсични ефекти цијанобактерија - утицај на алге, утицај на биљке и утицај на рачиће. 7.Артемија биосесеј. 8.Дафнија биоесеј. 9.Анализа цијанотоксина: екстракција и концентрација токсина. 10-11.Танкослојна хроматографија, ХПЛЦ и ЛЦ-МС методе (демонстративно). 12.Мере превенције и санације у односу на присуство токсичних цијанобактерија. 13.Инвазивне алге - анализе микроскопских и хербарских препарата каулерпе. 14.Инфективне алге - анализе микроскопских препа-рата прототеке. 15.Информисање и комуникација у односу на појаву и присуство непожељних алги.

Литература:

Meriluoto J., Codd G.A. (2005): TOXIC: Cyanobacterial Monitoring and Cyanotoxin Analysis,  Åbo Akademi University Press, Turku.

Седмак Б., Свирчев З. (2011): Цијанобактерије и њихови токсини - еколошки и токсиколошки ризици и цветање цијанобактерија у Србији. Висока школа за варство окоља, Велење, Словенија.

Graneli, E., Turner, J. (2006): Ecology of Harmful Algae. Springer – Berlin, Heidelberg, New York.

Сувајџић  Љ. (2004): Приручник из микробиологије са вежбама за студенте фармације. Ортомедикс, Нови Сад.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 3

Практична настава: 2+0+4

Методе извођења наставе:

Теоријска и практична настава се изводи по принципу предавања, лабораторијских вежби, теренске наставе и демонстрације неких аналитичких метода.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

 

практична настава

5

усмени испит

50

колоквијум-и

20

 

 

семинар-и

20