Ekologija i monitoring kopnenih voda

Студијски програм: Мастер еколог

Назив предмета: Екологија и мониторинг копнених вода

Наставник: Снежана Радуловић, Душанка Цвијановић

Услов: -

Циљ предмета:

Циљ предмета је шире поимање комплексности структуре станишта и функционисања слатководних екосистема.

Исход предмета:

Упознавање са основним еколошким карактеристикама копнених вода, као и притисцима, последицама и начинима дефинисања еколошког статуса, обухватајући све типове стајаћих и текућих површинских, као и основних еколошких карактеристика подземних вода, плавних подручја, вештачких акватичних екосистема и брактичних вода. Курс обезбеђује стицање знања везано за све стандардне еколошке методе мониторинга и класификације копнених вода.

Садржај предмета:

Преглед укупне светске копнене воде, површинске и подземне, притисци, последице и начини дефинисања еколошког статуса. Светлосна и термичка стратификација као лимитирајући абиотички фактор дистрибуције организама. Специфичности подземних вода. Екосистеми плавних подручја, значај, заштита. Брактичне воде. Каналске мреже и акумулације, еколошке карактеристике, значај. Хидроморфолошки параметри као индикатори еколошког статуса река. Биолошки параметри као индикатори еколошког статуса река. Хидроморфолошки параметри као индикатори еколошког статуса језера. Биолошки параметри као индикатори еколошког статуса језера. Физичко-хемијски параметри кавалитета. Теоријске поставке директне и индиректне интеракције акватичних органзама. Хоризонтална и вертикална стратификација биоценоза река. Хоризонтална и вертикална стратификација биоценоза језера. Картирање површинских вода, читање карти.

Физичко-хемијски параметри квалитета копнених вода. Однос карактеристика сливног подручја и појединачних водених тела. Морфометријски параметри река. Морфометријски параметри језера. Хоризонтална и вертикална стратификација биоценоза у рекама. Хоризонтална и вертикална стратификација биоценоза у језерима. Процена хидроморфолошких карактеристика река (RHS). RHS програмска апликација. Процена хидроморфолошких карактеристика језера (LHS). LHS програмска апликација. Методе прикупљања вегетацијских података у рекама. Методе прикупљања вегетацијских података у језерима. RIVPACS. SERCON –метод за процену конзервационе вредности река. SERCON програмска апликација SESWACON –метод за процену конзервационе вредности језера.

Литература:

Radulović, S., Teodorović, I. (2010). Ekologija i monitoring kopnenih voda. Metodološki priručnik. Prirodno-matematički fakultet. Univerzitet u Novom Sadu. Novi Sad.

Doods, K., W. (2002): Freshwater Ecology: Concepts and Environmental Applications, Division of Biology, Kansas State University, Mannhatan, Kansas. Academic Press. San Diego, San Francisco, New York, Boston, London, Sydney, Tokyo.

Kalff, J. (2003). Limnology. Prentice Hall. Upper Saddle River, New Jersey 07458

Број часова активне наставе

Практична настава: 2+0+4

Методе извођења наставе:

Теоријска настава, рад у софтверским апликацијама и базама података.

Оцена знања (максимални број поена 100)

усмени испит