Dendrologija

Студијски програм : Мастер еколог

Назив предмета: Дендрологија

Наставник: Ружица Игић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 7

Услов: -

Циљ предмета:

Упознавање диверзитета, основних морфолошких, еколошких, биолошких и хоролошких особина дрвенастих врста, као и њихове систематике и номенклатуре. Примена стеченог знања приликом разликовања аутохтоне и најзначајније алохтоне дендрофлоре присутне у Србији. Упознавање са значајем ових врста за шумарство, хортикултуру и заштиту животне средине.

Исход предмета:

Студенти стичу способност да на основу хабитуса, морфолошких карактеристика гранчица, пупољака, листа, цвета, плода распознају врсте дрвећа. Стицање знања о биолошким, еколошким и шумско-узгојним особинама главних врста дрвећа (аутохтоне) и најважнијих страних врста (егзота) и њиховог значаја. Развијање свести о значају дрвећа и жбуња и њиховог утицаја на околину и значаја за човека.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Увод у дендрологију; Четинари, диверзитет, екологија и географија аутохтоних представника дендрофлоре; Четинари, диверзитет, екологија и географија декоративних и егзотичних представника дендрофлоре; Диверзитет, екологија и географија аутохтоних представника дендрофлоре поткласа Ranunculidae и Hamamelididae; Диверзитет, екологија и географија декоративних и егзотичних представника дендрофлоре поткласа Magnoliidae и Hamamelididae; Диверзитет, екологија и географија аутохтоних представника дендрофлоре поткласе Rosidae; Диверзитет, екологија и географија декоративних и егзотичних представника дендрофлоре поткласе Rosidae; Диверзитет, екологија и географија аутохтоних представника дендрофлоре поткласе Dillenidae; Диверзитет, екологија и географија декоративних и егзотичних представника дендрофлоре поткласе Dillenidae; Диверзитет, екологија и географија аутохтоних, декоративних и егзотичних представника дендрофлоре поткласе Lamiidae; Диверзитет, екологија и географија аутохтоних представника дендрофлоре поткласе Asteridae; Диверзитет, екологија и географија декоративних и егзотичних представника дендрофлоре поткласе Asteridae; Диверзитет, екологија и географија представника дендрофлоре поткласе Arecidae; Прегледно предавање о аутохтоној и декоративној дендрофлори Србије.

Практична настава

Коришћење специјализованих дендролошких кључева за детерминацију; Детерминација четинарских врста-аутохтоне; Четинарске врсте-алохтоне; Врсте из поткласа Magnoliidae; Hamamelididae; Ranunculidae; Hamamelididae; Rosidae I; Rosidae II; Dillenidae; Lamiidae; Asteridae; Arecidae. Рад на студентским збиркама; Прегледање и формирање студентских хербара (Студент је обавезан да има хербар са најмање 60 детерминисаних дрвенастих врста).

Литература:

Jovanović, B. (2008): Dendrologija. Univerzitet u Beogradu, Šumarski fakultet, Beograd
Vukićević, E. (1987): Dekorativna dendrologija. Naučna knjiga, Beograd.
Cvjetićanin, R. (2008): Praktikum iz dendrologije. Univerzitet u Beogradu, Šumarski fakultet, Beograd

Šilić, Č. (1990): Atlas drveća i grmlja „Svjetlost“ Sarajevo, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Sarajevo  Šilić, Č. (1990): Ukrasno drveće i grmlje„Svjetlost“Sarajevo, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Sarajevo

Број часова  активне наставе:

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+4

Методе извођења наставе:

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

30

практична настава

5

усмени испит

40

колоквијум-и

20

 

 

семинар-и