Ekološki projekti

 

Студијски програм : Мастер еколог

Назив предмета: Еколошки пројекти

Наставник: Ивана Теодоровић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 7

Услов: -

Циљ предмета:

Циљ предмета је да студенти стекну увид у комплексност фундаменталних и примењених пројеката из области екологије, заштите, очувања и унапређења животне средине, трендове развоја научне и стручне мисли и праксе у овим областима  као и неопходна знања и вештине да своје идеје преточе у формалне предлоге пројеката и пројектне задатке.

Исход предмета:

Студент који успешно заврши курс биће оспособљен да самостално припреми и да као члан мултидисциплинарног тима да значајан допринос раду на припреми предлога комплексних фундаменталних и примењених пројеката из области екологије, заштите, очувања и унапређења животне средине.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Комплексност, интердисциплинарност, мултидисциплинарност и трансдисциплинарност фундаменталних и примењених истраживања и пројеката у области екологије, заштите, очувања и унапређења животне средине. Трендови развоја научне и стручне мисли и праксе у области екологије, заштите, очувања и унапређења животне средине, релевантни за образовни профил. Реални и потенцијални извори финансирања за различите типове еколошких пројеката: Национална буџетска средства (локална самоуправа, покрајинска администрација, Републичка администрација), ЕУ и УН Програми (ФП, регионални, специфични, ад хок), Фондације, Приватни и корпоративни сектор. Разматрање основних теоријских поставки, предуслова и захтева које добро осмишљен еколошки пројекат мора да испуни. Детаљна структура предлога пројекта 'обавезни и променљиви елементи. Детаљна анализа прихваћених и одбијених, реализованих или пројеката у току реализације из широког спектра области екологије, заштите, очувања и унапређења животне средине, финансираних из различитих извора.

Практична настава

У зависности од величне групе, односно, броја студената заинтересованих за курс, предвиђено је да студенти индивидуално или у групи (групама) осмисле, припреме, презентују и процене предлог(е) хипотетичког или реалног пројекта за хипотетички или стварни јавни позив или конкурс.

Литература:

Ward, D.L., Hale, P.D. (2005) Writing Grant Proposals That Win. Jones & Bartlett Publishers; Friedland, A.J., Folt, C.L. (2000) Writing Successful Science Proposals, Yale University; Отворени позиви за пројектне апликације са пратећом документацијом; Примери различитих предлога пројеката (предметног наставника и колега из земље и иностранства, са допуштењем)

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 1

Практична настава: 2+2+5

Методе извођења наставе:

Теоријска предавања, рад на припреми предлога пројекта, презентација и заједничка анализа студентских пројеката.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

30

писмени испит

 

практична настава

 

усмени испит

 

колоквијум-и

 

 

 

припрема и одбрана пројекта

70