Reproduktivna biologija

Студијски програм: Мастер  биолог

Назив предмета: Репродуктивна биологија

Наставник: Татјана Костић, Силвана Андрић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 7

Услов:

Циљ предмета

Циљ предмета је побољшање знања, вештина и вредносних ставова из области репродуктивне биологије човека. Приказ репродуктивног здравља као основе за здраво одрастање, планирање породице и старење.

Исход предмета

Након успешно завршеног курса, студенти треба да стекну компетенције да преставе основне појмове везане за репродуктивну биологију на једноставан, јасан и тачан, али истовремено интригантан и приступачан начин, везан за ситуације из свакодневног живота. Поред тога, очекује се да ће умети да презентују садржај кроз постављање проблема и решавање тог проблема.

Садржај предмета

Теоријска настава

Основне карактеристике сигнализације у репродуктивној осовини. Неуроендокрине основе репродукције. Гонадотропини и пролактин. Пол, гени, род и сексуалност. Развој и детерминација пола и рода. Репродуктивна биологија пубертета и савремени приступ разумевању пубертета. Репродуктивна биологија тестиса. Репродуктивна биологија оваријума. Синтеза и метаболизам стероидних хормона. Регулаторни механизми у репродуктивној биологији. Молекуларне основе биологије оплођења. Основни физиолошки процеси и регулација трудноће, порођаја и лактације. Основе репродуктивне биологије менопаузе и андропаузе. Циркадијални часовник у репродуктивној биологији. Стрес и репродукција. Репродуктивно здравље.

Практична настава

Вођење лабораторијског дневника. In vivo модели који се користе у репродуктивној физиологији (хипогонадални-хипогонадизам, андрогенизација-злоупотреба анаболичних андрогених стероида, стрес). Ендокрини органи који су укључени у регулацију репродукције женке и мужјака пацова. Микроскопска анализа сперматозоида миша (одређивање концентрације, вијабилности, морфологије и покретљивости сперматозоида). Евалуација статуса акрозома и индукција акрозомалне реакције код сперматозоида миша. Ефекат хормона стреса на капацитацију и акрозомску реакцију. Изоловање ћелија из тестиса (интерстицијалне ћелије: макрофаги и Leydig-ове ћелије). Изоловање оваријалних гранулоза ћелија и одређивање параметара њихове функционалности. Еструсни циклус женке пацова. Примена CANDLES есеја за одређивање нивоа cAMP. In vitro фертилизација ооците миша (суперовулација, капацитација сперме, колекција ооцита, in vitro фертилизација).

Литература

Презентације предавања и текстови обезбеђени од стране наставника за предавања и вежбе.

Jonson M.H. Essential reproduction. Blackwell, 2007.

Yen & Jaffe’s Reproductive Endocrinology; Physiology, pathophysiology and Clinical Management, Elsevier 2014 (seventh edition)

Reproductive Endocrinology: A molecular approach, Chedrese PJ (eds) Springer 2009

Ревијални радови из области репродуктивне биологије, физиологије и ендокринологије.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+ 4

Методе извођења наставе

Теoријска настава – предавања.

Практични настава – лабораторијске вежбе и самостални истраживачки рад.

Оцена  знања

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

-

писмени испит

20

практична настава

30

усмени испит

50

колоквијум-и

-

 

 

семинар-и

-