Medicinska biohemija

Студијски програм: Мастер биолог

Назив предмета: Медицинска биохемија

Наставник: Жељко Поповић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 7

Услов: Биохемија, Mолекуларнa биологијa, Физиологија животиња

Циљ предмета

Предмет Медицинска биохемија има за циљ да упозна студенте са биохемијским процесима код човека, као и патолошким променама метаболизма. Такође, циљ предмета је да упозна студенте са класичним и савременим методама у области биохемијске медицинске дијагностике.

Исход предмета

Крајњи исход предмета Медицинска биохемија је да на крају курса студенти интегришу претходна знања из хемије, биохемије, молекуларне биологије, генетике и физиологије човека како би добро разумели метаболизам, могућа патолошка метаболичка стања и поједине факторе који их могу узроковати. Такође, након одслушаног курса студенти ће познавати основне врсте анализа и методе анализа које се користе у претрагама, дијагностици и прогнози пато-биохемијских промена човековог метаболизма.

Садржај предмета

Теоријска настава

1) Развој медицинске биохемије, организација рада, врсте биолошког материјала, узорковање и мере заштите. 2) Методе у биохемијској дијагностици. Референтне вредности. 3) Метаблизам воде и минерала. 4) Кисело-базна равнотежа. 5) Метаболизам угљених хидрата. 6) Метаболизам липида и липопротеина. 7) Метаболизам амино-киселина и протеина. Протеини плазме. 8) Метаболизам хемоглобина и гвожђа. 9) Метаболизам нуклеинских киселина. 10) Витамини, коензими, макро- и микроелементи. 11) Хормони. 12) Испитивање функције јетре и гастро-интестиналног тракта. 13) Испитивање функција бубрега, срца и циркулаторног система. 14) Биохемија тумора. Туморски маркери. 15) Медицинска биохемија у пренаталној дијагностици, педијатрији и геријатрији.

Практична настава

Током практичног дела наставе студенти ће се упознати и савладати методе праћења поремећаја хомеостазе појединих метаболита у телесним течностима (глукоза, липиди, билирубин и др.) као тестова функције одговарајућих органа (уреа, креатини и др.). У практичном делу наставе организована је и посета референтној биохемијској лабораторији.

Литература

Н. М. Сингх (2006.) Медицинска биохемија. Друштво медицинских биохемичара Србије, Београд.

С. Спасић, З. Јелић-Ивановић, В. Спасојевић-Калимановска (2003.) Медицинска биохемија, Београд;

Ivana Čepelak i Dubravka Čvoriščec (2009.) Štrausova medicinska biokemija. Medicinska naklada. Zagreb.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 4

Практична настава: 2+0+4

Методе извођења наставе

Предавања, лабораторијске вежбе, посета лабораторији, консултације

Оцена  знања

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

активност у току предавања

-

писмени испит

50

практична настава

-

усмени испт

20

колоквијум-и

30

 

 

семинар-и

-