Biomarkeri u ekofiziologiji

Студијски програм: Мастер биолог

Назив предмета: Биомаркери у екофизиологији

Наставник: Соња Каишаревић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 7

Услов:

Циљ предмета

Упознавање студената са специфичним физиолошким одговорима на различитим нивоима организације организма који се јављају као резултат деловања променљивих услова средине.

Исход предмета

Стицање знања о специфичним физиолошким одговорима на различитим нивоима организације организма који се јављају као резултат деловања променљивих услова средине.

Садржај предмета

Теоријска настава

Биомаркери физиолошког статуса животиња у променљивим условима средине. Биомаркери метаболичких процеса. Биомаркери оксидативног стреса. Биомаркери хипоксије. Биомаркери хематолошког, имунолошког, респираторног, кардиоваскуларног, ендокриног статуса. Репродуктивни биомаркери. Биомаркери у одговору на хемијски стрес. Теорија путева који воде негативним исходима. Интегративни приступ у анализи профила биомаркера. Физиолошке регулаторне мреже.

Практична настава

Мерење биомаркера на различитим нивоима одговора (промене у генској експресији, активност ензима) и на различитим експерименталним моделима  (ћелијска култура, узорци ткива):  одређивање активности одабраних ензима антиоксидативне заштите, биотрансформације ксенобиотика,  ацетилхолин-естеразе, индукција протеина топлотног стреса. Анализа биомаркера хематолошког, имунолошког, респираторног, ендокриног статуса. Претраживање и анализа савремене научне литературе у којој су представљена истраживања која су у вези са наставном темом. Анализа експерименталних приступа, метода, резултата и закључака.

Литература

Willmer P., Stone G. Johnston I. (2000) Environmental Physiology of Animals. Blackwell Science Ltd., USA.

Теодоровић И., Каишаревић С. (2015) Екотоксикологија. Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за биологију и екологију.

Научни радови и ревијални радови на тему улоге и примене биомаркера у екофизиолошким истраживањима.

Презентације предавања, текстови и експериментални протоколи обезбеђени од стране предавача.

Број часова  активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2+0+4

Методе извођења наставе

Теoријска настава – предавања.

Практични настава – лабораторијске вежбе, дискусије.

Оцена  знања

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

-

писмени испит

-

практична настава

30

усмени испит

50

колоквијум-и

-

 

 

семинар-и

20