Katedra za zoologiju

   Od osnivanja PMF-a, Katedra za zoologiju funkcioniše kao nastavno-naučna grupa kojom je tada rukovodio prof. dr Slobodan Glumac, da bi potom od 1998. godine i formalno postala jedna od organizacionih jedinica Instituta (Departmana) za biologiju. Katedra okuplja nastavnike i saradnike koji su uključeni u izvođenje nastave grupe predmeta iz oblasti zoologije, histologije sa embriologijom i evolucione biologije. Danas osoblje katedre čine dva redovna profesora, dva vanredna profesora, četiri docenta, dva naučna saradnika, asistent i laborant. Veliki doprinos razvoju Katedre pored prof. dr Slobodana Glumca, dali su i nekadašnji članovi: prof. dr Mihalj Mikeš, prof. dr Anđelka Horvatović, prof. dr Dušan Stevanović, prof. dr Smiljka Šimić, docenti dr Ljubica Krsmanović i dr Branka Božičić Lothrop, kao i asistenti dr Jene Purger i Josip Šoti. Članovi Katedre su aktivni članovi međunarodnih i nacionalnih udruženja i organizacija.



Obrazovna delatnost

 

   Katedra za zoologiju realizuje praktičnu i teorijsku nastavu iz preko 40 obaveznih i izbornih predmeta - od opšte stručnih do uže stručnih predmeta iz oblasti zoologije, histologije sa embriologijom, evolucione i konzervacione biologije, na svim studijskim programima osnovnih, master i doktorskih akademskih studija biologije i ekologije, kao i integrisanim studijama profesora biologije.

Osnovne akademske studije: Antropogeneza, Entomologija, Evoluciona biologija, Filogenija životinja, Histologija sa embriologijom, Kultura ćelija i tkiva, Metodologija naučno-istraživačkog rada, Molekularna evolucija, Morfologija i sistematika beskičmenjaka, Opšta zoologija, Osnovi evolucione biologije, Osnovi izrade stručnih radova, Osnovi konzervacione biologije, Ponašanje životinja, Preparacija ćelija i tkiva životinja, Terenska nastava I, II i III, Uporedna anatomija i sistematika hordata, Zoologija beskičmenjaka, Zoologija hordata, Zoološke zbirke u nastavi biologije, Zoološki praktikum.

Master akademske studije: Biospeleologija, Diverzitet faune beskičmenjaka, Diverzitet faune kičmenjaka, Ekologija razvića, Evolucija biološkog diverziteta, Evoluciono konzervaciona biologija, Filogeografija, Ihtiologija, Istorija života, Mehanizmi rasta i razvića, Molekularne metode u biološkim istraživanjima, Nematologija, Primenjena entomologija sa akarologijom, Taksonomija životinja, Ugroženost beskičmenjaka i njihova zaštita.

Doktorske akademske studije: Determinacija i diferencijacija ćelija, Diverzitet faune kičmenjaka Srbije, ugroženost i zaštita, Evolucija i fenotipska plastičnost, Evoluciona genetika, Filogenetska sistematika beskičmenjaka, Kodeks zoološke nomenklature, Konzervacija životinja, Konzervaciona biologija, Metodologija naučno-istraživačkog rada, Primenjena ihtiologija, Specijalna taksonomija invertebrata.



Naučna delatnost

   

   Naučna delatnost članova Katedre je iz oblasti entomologije, parazitologije, ekofiziologije beskičmenjaka, ihtiologije, molekularne taksonomije, evolucione sistematike, populacione i konzervacione genetike i histologije. Istraživački rad je usmeren na: taksonomska, faunistička, biogeografska, filogenetska i ekofiziološka istraživanja različitih grupa beskičmenjaka i kičmenjaka; proučavanje genetičkog i taksonomskog diverziteta i analizu intra- i interspecijske fenotipske i genetičke varijabilnosti kriptičnih, retkih, endemskih i široko rasprostranjenih vrsta; sagledavanje obrazaca variranja i kovariranja oblika morfoloških struktura u odnosu na vremensko-prostorne i ekološke parametre i filogeniju; proučavanje promena u histološkoj građi organa pod uticajem različitih stresora. Višegodišnjim istraživanjima faune beskičmenjaka Balkanskog poluostva formirane su obimne zbirke različitih grupa (pauci kosci - Opiliones, mokrice - Isopoda, pravokrilci – Orthoptera, osolike muve - Syrphidae). Deo istaživačke delatnost članova katedre usmeren je na saradnju sa privredom i uključuje monitoring sastava i dimanike populacija skladišne entomofaune u pogonima za preradu žita i pogonima konditorske industrije.



Članovi Katedre:


   dr Ivo Karaman, redovni profesor (uža naučna oblast Zoologija)

   dr Snežana Radenković, vanredni profesor (uža naučna oblast Zoologija), Šef katedre za zoologiju

   dr Laslo Barši, docent (uža naučna oblast Zoologija)

   dr Desanka Kostić, docent (uža naučna oblast Zoologija)

   dr Zorana Banovački, stručni saradnik (uža naučna oblast Zoologija)

   dr Mladen Horvatović, docent (uža naučna oblast Zoologija), rukovodilac Zoološke zbirke

   Marko Đurakić, asistent (uža naučna oblast Zoologija)

   Sanja Veselić, asistent (uža naučna oblast Zoologija)   

   dr Vesna Milankov, redovni profesor (uža naučna oblast Evoluciona biologija)

   dr Jasmina Ludoški, vanredni profesor (uža naučna oblast Evoluciona biologija)

   dr Ljubinka Francuski Marčetić, naučni saradnik (uža naučna oblast Evoluciona biologija)

   dr Jelena Marković, docent (uža naučna oblast Histologija sa embriologijom)

   Nevena Kitanović, istraživač pripravnik (uža naučna oblast Histologija sa embriologijom)

 

Ostali:

   Dragan Pušković, laborant