Katedra za ekologiju

   Катедра за екологију основана је 2009. године као катедра за Екологију и заштиту животне средине, која се 2017. године одвојила у посебну катедру.

Шеф Катедре је проф. др Снежана Радуловић.

 

Чланови Катедре:

 

   Редовни професори: др Снежана Радуловић

   Ванредни професори: др Оливера Бјелић Чабрило

   Доценти: др Душанка Цвијановић

   Асистенти са докторатом: Др Борислав Чабрило

   Асистенти: Милица Живковић

   Лаборант: Бојан Поповић

 

Поред чланова у наставним звањима, у оквиру Катедре је ангажовано неколико сарадника у научним звањима и студената докторских студија запослених на пројектима Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Сви сарадници на Катедри имају своје високо профилисано место у тимовима лабораторија.

 

Наставна активност у оквиру Катедре за екологију одвија се кроз велики број курсева на основним академским, мастер, специјалистичким и докторским студијама:

 

Обавезни предмети: Екологија, Основи екологије, Општа екологија, Екологија са екотоксикологијом, Екологија биљака, Екологија животиња, Биогеографија, Теренска настава III и Научно-истраживачка методологија у екологији

 

Изборни предмети: Синантропни глодари и Понашање животиња

 

Мастер академске студије: Екологија и мониторинг копненх вода, Фитоценологија, Еколошки класификациони системи, Станишта и екосистеми Србије и Паразитологија

 

Докторске студије: Синтаксономија, Квантитативна екологија, Екологија инвазивних биљака, Хелминтофауна тетраподних кичмењака, Екологија и диверзитет тетраподних кичмењака и Диверзитет фауне кичмењака Србије -  угроженост и заштита

 

Наставна активност у оквиру еколошке групе предмета одвија се кроз извођење практичне и теоријске наставе на основним, мастер и докторским студијама, од основа екологије, екологије биљака до синтаксономије, квантитативне екологије и еколошког инжињеринга, који обједињује еколошку теорију и примену савремених технолошких и методолошких решења, remote sensing и GIS, математичко моделирање и апликативна решења у области екологије. Значајно учешће ове лабораторије огледа се у активностима у изради и стандардизацији научних метода заснованих на биолошким и еколошким параметрима у одређивању еколошког статуса акватичних екосистема у оквиру Европске Комисије за стандардне методе (CEN WG2 TC 230).

 

Истраживачки рад наставника из области екологије животиња има дугу традицију и резултат је вишедеценијских истраживања у оквирима ихтиологије (у сарадњи са Лабораторијом за хидробиологију), као и истраживањима исхране и фауне ендопаразита водоземаца, птица и сисара. Посебна експертиза се пружа у области биолошког мониторинга квалитета акватичних и терестричних екосистема. Последњих година нарочита пажња се посвећује биодиверзитету хелминтофауне ситних сисара.