Katedra za fiziologiju životinja

Iako tradicija obrazovne i naučne delatnosti iz oblasti fiziologija životinja na današnjem Departmanu za biologiju i ekologiju datira još od 1965. godine, Katedra za fiziologiju životinja osnovana je kao samostalna organizaciona jedinica januara 2015. godine. Danas, članove Katedre za fiziologiju životinja čine nastavnici i saradnici iz uže naučne oblasti fiziologija životinja, ekofiziologija i zaštita životne sredine i biologija ćelije, koje povezuju zajedničke nastavne i naučno-istraživačke delatnosti.

 

dr Tatjana Kostić, redovan profesor – šef Katedre

dr Silvana Andrić, redovan profesor

dr Ivana Teodorović, redovan profesor

dr Sonja Kaišarević, vanredni profesor

dr Nebojša Andrić, docent

dr Tanja Tunić, asistent sa doktoratom

dr Kristina Pogrmić-Majkić, naučni saradnik

dr Svetlana Fa, naučni saradnik

Vesna Bajagić, laborant

 

 

Obrazovna delatnost

 

Nastavna delatnost sprovodi se u okviru osnovnih akademskih studija biologije, ekologije i biohemije, kao i u okviru master i doktorskih akademskih studija biologije i ekologije. Pored nastavne, obrazovna delatnost Katedre obuhvata i mentorstvo u izradi diplomskih i završnih master radova i doktorskih disertacija, pisanje udžbenika, praktikuma i ostalog edukativnog materijala. Nastavnici Katedre aktivni su i u izvođenju Programa stalnog stručnog usavršavanja nastavnika odobrenih od strane Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, kao i u drugim edukativnim aktivnostima.

 

Predmeti na Osnovnim akademskim studijama: Biologija ćelije, Osnove fiziologije životinja, Fiziologija životinja, Uporedna fiziologija životinja, Mehanizmi ćelijske komunikacije, Molekularna i ćelijska fiziologije, Osnovi molekularne i ćelijske imunologije, Endokrinologija, Praktikum iz biohemije i fiziologije životinja, Mehanizmi ekoloških adaptacija, Ekotoksikologija.

 

Predmeti na Master akademskim studijama: Reproduktivna fiziologija, Reproduktivna endokrinologija, Ćelijski signaling u reprodukciji, Praktikum iz reprodukcije, Konzervacija i restauracija vodenih ekosistema, Akvatična toksikologija, Ekološki monitoring, Ekološki projekti.

 

Predmeti na Doktorskim akademskim studijama: Molekularni mehanizmi ćelijskih komunikacija, Molekularna i ćelijska imunologija, Reproduktivna endokrinologija, Mreže signalnih puteva u reprodukciji, Hronobiološki aspekt reprodukcije, Molekularni događaju i signalni putevi u regulaciji mitohondrijalne biogeneze, Molekularni događaju i signalni putevi u regulaciji funkcije testisa, Molekularni mehanizmi u kontroli ovarijalne funkcije, Reproduktivna toksikologija, Odabrana poglavlja molekularne toksikologije, Ekotoksikologija II.

 

 

Naučna delatnost

Nastavnici i saradnici Katedre sprovode naučno-istraživačku delatnost u okviru tri laboratorije.

 

(1) Laboratorija za Reproduktivnu Endokrinologiju i Signalizaciju LaRES

(http://www.dbe.uns.ac.rs/o_departmanu/laboratorije/laboratorija_za_reproduktivnu_endokrinologiju_i_signaling_(lares))

dr Silvana Andrić, redovan profesor – rukovodilac laboratorije

dr Tatjana Kostić, redovan profesor

dr Aleksandar Baburski, istraživač-saradnik

msc Sava Radović, istraživač-saradnik

msc Isidora Starovlah, istraživač-pripravnik

msc Marija Medar, istraživač-pripravnik

 

Istraživačka aktivnost LaRES

Istraživačka aktivnost se odvija u oblasti ćelijskog signalinga u endokrinim i neendokrinim ćelijama reproduktivnog sistema. U toku su istraživanja nekih aspekata mehanizama i signalnih puteva koji su uključeni u adaptaciju poremećene funkcije ćelija koje učestvuju u reprodukciji, a u uslovima poremećene homostaze organizma. Teme istraživanja: (1) Cirkadijalni časovnik u reproduktivnoj osovini – putevi sinhronizacije. (2) Reproduktivno starenje. (3) Signalni putevi koji regulišu mitohondrijalnu biogenezu u  ćelijama reproduktivne osovine. (4) Uloga IGFR signalinga u regulaciji homeostaze Leydig-ovih ćelija i spermatozoida. (5) Molekularne adaptacije spermatozoida u uslovima poremećene homeostaze testosterone. (6) Funkcija androgenog receptora u Leydig-ovim ćelijama u uslovima normalne i poremećene homeostaze organizma.



(2) Laboratorija za ekotoksikologiju LECOTOX

(http://www.dbe.uns.ac.rs/o_departmanu/laboratorije/laboratorija_za_ekotoksikologiju)

dr Ivana Teodorović, redovan profesor – rukovodilac laboratorije

dr Sonja Kaišarević, vanredni profesor

dr Tanja Tunić, asistent sa doktoratom

msc Varja Knežević, istraživač-saradnik

msc Dina Tenji, istraživač-pripravnik

msc Bojana Mićić, istraživač-pripravnik

 

Istraživačka aktivnost LECOTOX

Istraživačka aktivnost LECOTOX laboratorije obuhvata ispitivanje toksičnosti različitih ksenobiotika i njihovih smeša primenom akutnih i hroničnih akvatičnih testova toksičnosti na standardnim test vrstama, kao i testova toksičnosti kontaminiranog sedimenta i zemljišta. Istraživanja obuhvataju i razvijanje i primenu biomarkera i bioanaliza u in vitro i in vivo ekotoksikološkim i ekofiziološkim istraživanjima na različitim model-sistemima. Aktuelna istraživanja su usmerena ka definisanju profila biološkog odgovora kao markera u diskriminaciji različitih tipova jedinjenja i njihovih smeša, proceni efekata i nivoa kontaminacije u životnoj sredini primenom biomarkera i bioanaliza, ispitivanje species-specifične osetljivosti na različite ksenobiotike i identifikacija vrsta pogodnih za praćenje in situ efekata izazvanih različitim zagađujućim materijama, ispitivanje adaptivnih odgovora organizama na hemijski stres i fizioloških odgovora u celini kao dela kompleksne baterije za definisanje uzročno-posledičnih veza izlaganja organizama ksenobioticima

 


Laboratorija za ispitivanje endokrinih ometača i signalizaciju   ENDOS (članovi Katedre za Fiziologiju životinja)

dr Nebojša Andrić, docent – rukovodilac laboratorije

dr Kristina Pogrmić-Majkić, naučni saradnik

dr Svetlana Fa, naučni saradnik

dr Dragana Samardžija, istraživač-pripravnik

 

Istraživačka aktivnost ENDOS

Istraživačka aktivnost obuhvata ispitivanje mehanizma dejstva endokrinih ometača na reprodukciju, razvoj organizma i druge biološke sisteme, sa posebnim akcentom na ispitivanje promena u ćelijskoj signalizaciji. Aktuelna istraživanja su usmerena na: (1) određivanje fizioloskih odgovora humanih i pacovskih ovarijalnih granuloza ćelija i spermatozida  nakon izlaganja endokrinim ometačima i definisanje molekularnih mehanizama koji dovode do promena u reproduktivnim parametrima; (2) praćenje kako izlaganje endokrinimometačima tokom embrionalnog razvića utiče na razvoj embriona i funkcionalnih poremećaja kod adulta; (3)   identifikacija promena u bioloskim odgovorima i signalnim putevima  kod različitih ćelijskih linija nakon izlaganja endokrinim ometačima