Cilj predmeta:
Obuka u radu na terenu, organizaciji terenskog rada, sakupljanju materijala, njihovom obeležavanju i formiranju kolekcija. Izrada botaničke, uključujući i algološku, i zbirke marinskih invertebrata.
|
Sadržaj predmeta
Praktična nastava
Upoznavanjesa terenom, geomorfološkim i pedološkim karakteristikama. Ukazivanje na osobenostimarazličitih staništa. Stepeni degradacije zimzelene mediteranske šume. Vegetacija u supralitoralu. Osnovni tipovi životnih zajednica. More kao šivotna serina horizontalna i vertikalna stratifikacija mora.
Sakupljanje, obrada i kolektovanje biljnog materijala sa odabranih staništa. Naglasak na osnovnim sistematskim grupama, ekološkim tipovima. Rad na terenu u svakom od prisutnih tipova vegetacije: makija, garig, mediteranski kamenjari, maslinjaci, ruderlna mediteranska flora, biljke na slanim peskovima.
Alge litorala i supralitorala, sakupljanje na terenu, prepariranje i formiranje kolekcije.
Sakupljanje i upoznavanje karakterističnih vrsta beskičmenjaka litorala jadranskog mora, sa posebnim naglaskom na vrste iz tipa Arthropoda (Crustacea), Mollusca i Echinodermata.. Upoznavanje sa osnovnim karakteristikama živog naselja supralitorala, mediolitorala i infralitorala.
|
Literatura
1. Autorizovana skripta i zoološke zbirke.
2. Boža, P., Veljić, M., Marin, P., Anačkov, G., Janaćković, P. (2004): Praktikum za determinaciju viših biljaka. Old Komerc, Novi Sad.
3. Fish, J. D., Fish, S. (2001): A Student’s Guide to the Seashore. Cambridge University press, Cambridge.
4. Milišić, N. (1991): Školjke i puževi Jadrana. Logos.
5. Milišić, N. (2000): Glavonošci. Divna i čudesna morska bića. Knjigotisak.
6. Nikolić, T. (1996): Hebarijskipriručnik. Školskaknjiga, Zagreb.
7. Požar-Domac, A. (1988): O biologiji mora. Mala ekološka biblioteka, Hrvatsko ekološko društvo.
8. Riedl, R. (1963): Fauna und flora der Adria. Verlag Paul Parey.
|