Cilj predmeta
Cilj predmeta Tehnike u molekularnoj biologiji je da pruži studentima teorijsko i praktično znanje koje se odnosi na eksperimentalni pristup u oblasti molekularne biologije, odnosno savladavanje teorijske osnove, principa, mehanizama i primene metoda (tehnika) za istraživanja u molekularnoj biologiji.
|
Sadržaj predmeta
Teorijska nastava
Upoznavanje sa metodama za izučavanje nukleinskih kiselina (DNK, RNK) i proteina kao informacionih i operativnih molekula živih sistema od čije strukture i funkcije zavisi odvijanje životnih procesa, kao i pristupima u ispitivanju njihovih međusobnih interakcija. Model organizmi koji se koriste za izučavanje bioloških fenomena u molekularnoj biologiji (mikroorganizmi; ćelijske linije; virusi; višećelijski organizmi; upotreba model organizama za fundamentalna istraživanja i za proizvodnju autentičnih proteina preko kloniranih gena; genetski modifikovane domaće životinje) i izbor ovih organizama u istraživanjima; Metode za izučavanje strukture i funkcije nukleinskih kiselina (E.coli, Saccharomyces cerevisiae, plazmidi, bakteriofazi, kozmidi, veštački hromozomi bakterija i kvasaca, postupci za pripremu (izolacija, prečišćavanje), kvantifikaciju, identifikaciju DNK i RNK i njihovu analizu (uvođenje DNK u bakterijsku i sisarsku ćeliju, enzimatska manipulacija DNK i RNK molekulima, postupci za konstruisanje i analizu cDNK i genomske biblioteke, sekvenciranje DNK, genetski inženjering, PCR i modifikacije, array nukleinskih kiselina); Pregled osnovnih i savremenih tehnika za analizu proteina (izolacija, spektrofotometrija, elektroforetsko razdvajanje, detekcija i identifikacija (ELISA, Western), hromatografsko prečišćavanje, analiza posttranslacionih modifikacija proteina, proteomika); Izučavanje protein-DNK interakcija (EMSA i varijacije ove metode, Chip assay, DNK afinitetna hromatografija); Međusobne interakcije proteina (imunoprecipitacija, fuzioni proteini); Imunološke metode u molekularnoj biologiji (in situ hibridizacija, imunohistohemija, FISH); Teorijski i eksperimentalni pristupi u analizi mišjeg genoma („knockout” miševi); Primena informatike u molekularnoj biologiji (bioinformatika).
Praktična nastava
Praktična nastava je organizovana u vidu eksperimentalnih vežbi u laboratoriji i demonstrativnih vežbi usaglašenih sa programom kursa.Transformacija ćelija. Proizvodnja i enzimatska manipulacija DNK. Mutageneza. Dizajn i proizvodnja rekombinantnih proteina. Prolazna i stabilna transfekcija gena.
|
Literatura
-
Sambrook, J., Fritsch, E.F., and Maniatis, T. (2001). Molecular cloning: a laboratory manual, Vol 1, 2, 3, 2nd edition (Cold Spring Harbor Laboratory Press).
-
Christopher Howe (2007) Gene Cloning and Manipulation, 2nd edition, (Cambridge University Press)
-
Terry A. Brown (2010). Gene Cloning and DNA Analysis: An Introduction (Wiley-Blackwell)
|