Sistematika algi i gljiva

Studijski program : Diplomirani ekolog

Vrsta i nivo studija: Osnovne akademske studije

Naziv predmeta: Sistematika algi i gljiva

Šifra predmeta: OE002

Nastavnik: dr Milan Matavulj, dr Maja Karaman

Status predmeta:obavezni

Broj ESPB: 7

Uslov: -

Cilj predmeta:

Upoznavanje samestom algi i gljiva u sistemu živog sveta, sa filogenetskim srodnostima u oviru nižih taksonomskih kategorija. Upoznavanje sa njihovom elementarnom funkcionalnom građom i metabolizmom u cilju razumevanja njihovog značaja i uloge u prirodi i za čoveka i osposobljavanja studenata za determinaciju do viših taksonomskih kategorija.

Ishod predmeta:

Savladana neophodnaosnovna znanja o morfo-anatomskim odlikama algi i gljiva kao osnovi za klasifikaciju i o njihovom značaju u ekosistemu i biotehnologiji.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava

Kroz nastavu na ovom kursu studenti se upoznaju sa modernim konceptom mesta algi i gljiva u sistemu živog sveta, njihovim filogenetskim razvojem i srodnostima u okviru osnovnihtaksonomskih grupa, sa njihovom morfologijom, funkcionalnom građom, biohemijom i fiziologijom, razvićem, genetikom i evolucijom kao osnovom za sistematsko klasifikovanje ovih organizama, kroz nastavne celine: Kratak istorijat razvoja sistematike mikroorganizama i odnos taksonomije mikroorganizama sa drugim naučnim disciplinama; Uporedni prikaz morfologije, funkcionalne građe i razmnožavanja algi, gljiva i lišajeva kao osnova sistematike; Odlike metabolizma i specifičnosti genetike algi i gljiva kao osnova sistematike.Ekologija i sistematika;Značaj algi i gljiva u prirodi i za čoveka: patogenost, mikroorganizmi u medicini, veterini, zaštiti bilja, farmaciji; biodegradacije; Biotehnološka primena algi i gljiva: proizvodnja hrane, biotransformacije, fermentaciona industrija, bioaktivni agensi i alge i gljive u zaštiti životne sredine.

Praktična nastava

Upoznavanje sa načinom rada i ponašanja, posuđem, priborom i aparatima u laboratoriji. Pravljenje preparata i gajenje algi i gljiva u laboratorijskim uslovima. Mikroskopiranje i upoznavanje sa morfologijom algi, gljiva i lišajeva i sticanje bazičnih znanja neophodnih za izolovanje, čuvanje u herbaru i laboratorijskim uslovima, kultivisanje i preparisanje kao osnove za eksperimentalni rad i razumevanje svojstava algi i gljiva koja su u osnovi postupaka determinacije i klasifikacije ovih organizama.

Literatura

1. Slavka Gajin, Milan Matavulj, Miroslav Gantar (1987): Osnovi mikrobiologije, nižih biljaka igljiva, Praktikum, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad.

2. Jelena Blaženčić (1988): Sistematika algi. Naučna knjiga, Beograd

3. Ranković, B. (2003): Sistematika gljiva. Prirodno-matematički fakultet. Kragujevac.

4. Prezentacije (ppt) i sažeci (autlajni) predavanja

Broj časova aktivne nastave

Predavanja: 3

Vežbe 3:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Ostali časovi

Metode izvođenja nastave

Predavanja, laboratorijske vežbe, seminarski rad i konsultacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

poena

Završni ispit

poena

aktivnost u toku predavanja

5

usmeni ispit

40

praktična nastava

15

 

 

kolokvijumi

40