Mikrobiološki praktikum

Studijski program : Diplomirani biolog

Vrsta i nivo studija: Osnovne akademske studije

Naziv predmeta: Mikrobiološki praktikum

Šifra predmeta: OBE009

Nastavnik: dr Milan Matavulj

Status predmeta: izborni

Broj ESPB: 5

Uslov: -

Cilj predmeta:

Predmet se oslanja na prethodno stečena znanja iz hemije, mikrobiologije, biologije algi i gljiva, i ima za cilj upoznavanje studenata sa principima i postupcima rada u mikrobiološkoj laboratoriji.

Ishod predmeta:

Nakon uspešno realizovanih predispitnih i ispitnih obaveza student može da:

(a) razume i objasni osnovne principe rada i ponašanja u mikrobiološkoj laboratoriji, (b) razmišlja mikrobiološki i da samostalno radi u mikrobiološkoj laboratoriji.

Sadržaj predmeta

Praktična nastava

Upoznavanje sa radom i načinom ponašanja u mikrobiološkoj laboratoriji. Sterilizacija i tipovi sterilizacije. Pravljenje nativnih i bojenih preparata od izolovanih kultura bakterija, kvasaca, plesni i algi. Merenje veličine mikroorganizama. Upoznavanje sa principima gajenja mo: tipovi, namena i način pripremanja hranljivih medijuma. Pravljenje hranljivih podloga za gajenje bakterija, algi i gljiva. Sterilizacija mikrobioloških podloga. Upoznavanje sa pravilima eksperimentalnog rada: pravila uzorkovanja, postupanja sa uzorcima, zasejavanje prirodnih uzoraka na čvrste hranljive podloge i principi kultivacije mikroorganizama. Odgajivačke metode određivanja brojnosti kultivabilnih mikroorganizama. Morfologija kolonija bakterija, kvasaca i plesni. Iščišćavanje kultura. Upoznavanje sa postupcima gajenja mikrobioloških kultura i opis kulturelnih osobina na kosom agaru. Konzervacija kulture za kolekciju i upoznavanje sa pravilima čuvanja kultura. Upoznavanje sa kulturelnim i fiziološkim svojstvima kultura mikroorganizama putem zasejavanja kultura sa kosog hranljivog agara na specifične hranljive podloge. Identifikacija izolata korišđenjem jednostavnih ključeva za determinaciju.

Literatura

  1. Kneževič-Vukčević, J., Simić, D. (1997): Metode u mikrobiologiji. I deo. Praktikum. Univerzitet u Beogradu. ISBN 8670780089

  2. Škrinjar, M. (2001): Mikrobiološka kontrola namirnica. Tehnološki fakultet. Univerzitet u Novom Sadu. Tehnološki fakultet.

  3. Jarak, M., Đurić, S. (2004): Praktikum iz mikrobiologije. Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.

  4. Gajin, S., Matavulj, M., Gantar, M. (1987): Osnovi mikrobiologije, nižih biljaka i gljiva, Praktikum.

Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad.

 

 

Broj časova aktivne nastave

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave: 4

Studijski

istraživački rad:

Ostali časovi

Metode izvođenja nastave: Vežbe se izvode praktično u laboratoriji.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

poena

Završni ispit

Poena

praktična nastava - prisustvo

5

usmeni

50

semestralni testovi

35

 

 

seminar-i

10