Kultura ćelija i tkiva

Studijski program :Diplomirani biolog modul Molekularni biolog

Vrsta i nivo studija: Osnovne akademske studije

Naziv predmeta: Kultura ćelija i tkiva

Šifra predmeta: OB050

Nastavnik: dr Slobodanka Pajević

Predavači: dr Dragana Miladinović, dr Gordana Bogdanović

Status predmeta: izborni

Broj ESPB:5

Uslov: -

Cilj predmetaCilj predmeta je da pruži studentima osnovno teorijsko znanje i eksperimentalno iskustvo iz oblasti uspostavljanja primarne kulture, propagacije ćelija u kulturi, kinetike rasta ćelijskih linija, transformacije,klonalne propagacije, kao i genetskim transformacijama.

Ishod predmeta

Uspešnom realizacijom predispitnih i ispitnih obaveza studenti će se upoznati sa uslovima rada u laboratoriji za kulturu tkiva, kao i osnovnom opremom. Upoznaće se sa značajem i primenom klonalne propagacije, metodama za proizvodnju haploida, izolacijom i fuzijom protoplasta, kao i genetskim transformacijama. Poseban akcenat je stavljen na metode koje imaju praktičnu primenu u proizvodnji i oplemenjivanju biljaka, kao i na praćenje novih trendova i tehnika zafizičkuseparaciju ćelija.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastavaKultura biljne ćelije i tkiva:Totipotentnost, organogeneza, somatska embriogeneza. Komponente hranljivih podloga i uticaj različitih grupa hormona na razvoj eksplantata u in vitro uslovima. Procesi organogeneze i somatske embriogeneze, putevi razvoja eksplantata nakon postavljanja na hranljivu podlogu i faktori koji utiču na njih. Detaljna analizametoda kulture tkiva, faktori koji na njih utiču.Kultura animalnih ćelija i tkiva: Održavanje ćelijskihlinija- medijumizarast ćelijaukulturi, puferi, faktorirasta, supkultura ćelija, postupcizamrzavanjeiodmrzavanja ćelija. Izolovanje i selekcija ćelija, uspostavljanje primarne kulture, propagacija ćelija u kulturi, kinetika rasta ćelijskih linija, transformacija i imortalizacija, kloniranje i selekcija specifičnih tipova ćelija upotrebom različitih tehnika. Imunomagnetna separacija. Testovi vijabilnosti. Testovi za merenje proliferacije ćelija, krive rasta. Testovizaispitivanjeantiproliferativnogdejstvalekovasupstanci. Testovi za merenje citotoksičnosti.

Praktična nastava Uslovi rada u laboratoriji za kulturu tkiva. Tehnike zaizvođenjeaseptičnograda. Biljna ćelija: priprema podloga i sterilizacija biljnog materijala. Praćenje razvoja eksplantata na različitim podlogama. Uticaj sadržaja hormona na formiranje kalusa, uticaj hormona na formiranje korena prilikom mikropropagacije, uticaj eksplantata na brzinu formiranja izdanka. Indukcija organogeneze odnosno somatske embriogeneze, mikropropagacija, kultura embriona, kultura antera, izolacija i elektrofuzija protoplasta. Animalna ćelija: Izdvajanje limfocita periferne krvi na gradijentu gustine. Brojanje ćelija, određivanje koncentracije ćelija, priprema razmaza. Supkultura ćelijskih linija. Zamrzavanje i odmrzavanje ćelijskih linija. Određivanje vijabilnosti ćelija. Merenje proliferacije kolorimetrijskim testom sa tetrazolijum solima. Određivanje citotoksične aktivnosti supstance pomoću kolorimetrijskog testa.

Literatura

Dozet et al. (1995): Kultura tkiva u poljoprivredi, Feljton, Novi Sad, s. 307.

Freshney R I . Culture of animal cells-A manual of basic technique.5th Ed. Indianopolis: Wiley; 2005.

Masters JRW, Palsson BO. Human Cell Culture: Volume I. New York: Springer;1998.

Masters JRW, Palsson BO. Cancer Cell Lines - Pt. 1. Norwell: Kluwer Academic Publishers; 1998.

Health and Safety at Work Act, UK. Available from: www.rbkc.gov.uk/EnvironmentalServices/HealthAndSafety/hs_1974act.asp

EC directive - zakoni i standardi: www.europe.osha.eu.int

Broj časova aktivne nastave

 

 

Predavanja: 2

Vežbe:

Drugi oblici nastave: 2

Studijski istraživački rad:

Ostali časovi

Metode izvođenja nastavePredavanja, laboratorijske vežbe i vežbe uz upotrebu računara, konsultacije, mentorski rad

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

poena

Završni ispit

poena

aktivnost u toku predavanja

-

test

50

praktična nastava - prisustvo

5

usmeni ispt

-

kolokvijum-i (2)

30

 

 

Seminar

15